Eesti uudised

SÕDA ILUTAIMEGA: kurdlehine kibuvits tuleks hävitada (19)

Madleen Vapper, 22. juuni 2019 06:50
Kurdlehine kibuvits on pärit Kaug-Idast. Õitseb juunist septembrini, marjad (tõrsik, milles paiknevad üheseemnelised viljad) suured ja mahlased. Külmakindel ja vähenõudlik, vajab valgust. Paljuneb hästi vegetatiivselt ja võib moodustada suuri põõsastikke. Väga levinud haljastuses, kuna talub saastunud õhku. Allikas: kutsehariduskeskus.ee.Foto: Jaan Väljaots
Vähemalt paarsada aastat Eestis kasvanud kurdlehist kibuvitsa hakatakse järgmisel aastal võõrliigina loodusest hävitama nagu seda tehakse sosnovski karuputke ja vereva lemmaltsaga.

2022. aasta lõppedes rakendub Soomes keeld kasvatada kurdlehist kibuvitsa (Rosa rugosa) ning ka Eestil on plaanis sama liiki põõsaid hävitama hakata. „Kurdlehine kibuvits on hinnatud Euroopa 100 kõige ohtlikuma võõrliigi hulka, samas kui võõrliike on Euroopast teada üle 14 000,“ ütleb keskkonnaministeeriumi looduskaitseosakonna peaspetsialist Merike Linnamägi. Tema sõnul fikseeriti invasiivse kurdlehise kibuvitsa esmasleid Eestis 1825. aastal, kuid taime massilist levikut on täheldatud alles viimastel aastakümnetel.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

07.05.2019
ETTEVAATUST PUTKELISTEGA: mürgist karuputke on üritatud rabarberi pähe süüa