USA president Donald Trump ja Iraani president Hassan Rouhani: omavahel vaenlased, samas huvitatud sõprusest IraagigaFoto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 21. juuni 2019 17:58
Pärast seda, kui USA president Donald Trump Iraaniga äärepealt sõda oleks alustanud, siis viimasel hetkel otsuse rünnata tagasi võttis, on Iraak järjest keerulisemas olukorras. Seni on nad läbi saanud nii naabermaa kui Ameerikaga, peagi võib Iraak aga olla ebamugava valiku ees.

Kuigi Ameerika on Iraaniga ammu vaenujalal, on ta huvitatud headest suhetest Iraagiga. USA ja Iraak teevad koostööd terrorirühmitusega ISIS võitlemiseks. Kolmapäeval pommitasid seni tuvastamata, kuid arvatavasti Iraani päritolu võitlejad Ameerika ja Türgi naftafirmasid Lõuna-Iraagis. Keegi rünnakutes viga ei saanud, ent USA naftafirma ExxonMobil evakueeris kohapeal 40 töötajat, vahendab ABC News,

Iraak leiab end seega erakordselt ebamugavast olukorrast, sest iroonilisel kombel on kaks omavahel vaat et iga hetk sõtta minevat riiki mõlemad Iraagi lähimad partnerid.

USA toetab Iraaki majanduslikult ning ka relvastusega, kinnitades, et abistab riiki seeläbi võitlusel ISISega. Ka Iraan pakub naabrile eri vahenditega kaitset, samuti on Iraanile sümpaatsed Iraagi šiia moslemid, kes mõlemas riigis usuliseks enamuseks.

USA muretseb, et Iraan meelitab enda poolele (ja Ameerika vastu) Iraagi omaalgatuslikud rahvajõud, keda on piisavalt, et olla tõsiseltvõetav vastane umbes 5200 Iraagis aega teenivale USA sõjaväelasele. Mõned need rahvaväelased alluvad siiski Iraagi valitsusele, kuid kui Iraan nad n-ö ära ostab, jääb Iraagi valitsus sellega eriti kibedasse olukorda.

Iraagi peaminister Adel Abdul-Mahdi väljendas nördimust, et riik võib sattuda potentsiaalsesse konflikti, milles ise osaleda ei soovi. Oma pöördumises sõnas Abdul-Mahdi, et ei luba oma maast teha sõjatandrit kahe võõra riigi vahel.

Loe Iraani-USA pingetest lähemalt SIIT ja SIIT.