Kommentaar

Viljar Voog | Läti käigu aktsiisidega kukele! (15)

Viljar Voog, reporter, 21. juuni 2019, 17:09
Foto: TIINA KÕRTSINI
Kas Eesti valitsus peaks häbenema, et oma aktsiisilangetust Lätiga läbi ei rääkinud? Muidugi mitte!

Eesti kahe viimase valitsuse liigutused alkoholiaktsiisi vallas on olnud parajad sigatsemised. Jevgeni Ossinovski isikliku ristiretke käigus kergitati neid liialt järsult ja nüüd sai EKRE langetamisega oma valijate seas risti kirja, kuid tegi seda rahmeldades ja üksnes lootes, et äkki jõutakse nelja aastaga rahaliselt nulli. Sammud on samas astutud, koalitsioon peab oma keedetud supi ära sööma ja loodetavasti ei jää riik kokkuvõttes üüratute miljonitega miinusesse – mitte üksnes maksude, aga ka kaasnevate tervisekahjude läbi.

Hakata nüüd aga valitsust risti lööma, kuna Läti otsustas vastukaaluks samuti aktsiise langetada – selle loogikani minu mõistus ei küündi. Praegune valitsuskoalitsioon langetas õlle ja kange alkoholi maksumäärasid veerandi võrra ja seda sõnumi all, et piirikaubandusega on tarvis võidelda. Iseenesest võinuks ju EKRE julgelt välja öelda ka oma teise eesmärgi, kinnistada veelgi toetust maapiirkondade väiksema sissetulekuga inimeste seas, kellele odavama  alkoholi mekk huultel meeldib, aga jäägu see siis ridade vahele. Isegi ainult piirikaubandusest rääkides on hädakisa mõistmatult suur.

Läti peaminister kurtis, et Eesti taganes aktsiisi langetades varasematest kokkulepetest. Välisminister Urmas Reinsalu ütles valitsuse pressikonverentsil, et diili kui sellist ei olnud, lihtsalt parlamentide spiikrid olid omavahel teemat arutanud. Isegi kui selline kokkulepe eksisteerinuks, olnuks see niikuinii absurdsus kuubis.

Mõtleme nüüd korraks, miks Läti meie aktsiisilangetusega kaasa läheb. Kas nad kardavad kabuhirmus, et nüüd tulevad Riiast või Jelgavast rahvahordid Eestisse märjukese järele? Siinse poliitika kisma on küll meeletu, aga selles on mõlemad pooled nõus, et isegi langetuse järel ei lähe kärakas Eestis odavamaks kui naabrite juures. See variant langeb seega ära ja järele jääb vaid üks alternatiiv: lätlased on pettunud, et viinarallitavate eestlaste raha neile kättesaamatuks jääb.

Ja see peaks nüüd kuidagi olema häbiplekk Eesti valitsuse revääril? Ainult juhul, kui Lätile tahetaks anda uus maksahaak siinseid aktsiise veel kord langetades. Mart Helme – pange nüüd tähele, EKRE juht – vandus aga, et midagi sellist ei juhtu ja Lätiga maksusõtta ei minda. Nii et las need lõunanaabrid tõmblevad oma eurosid taga ajades, Eestit see ei kõiguta, sest Helme sõnul puudub edaspidi eestlastel motivatsioon Tallinnast Iklasse euro-kaks odavama õllekohvri järele sõita.

Kui meie mehed-naised aga endiselt üle piiri peaksid hüppama… Noh, nagu öeldud, las siis valitsus sööb oma suppi.

Siia lõppu üks meeldetuletus jaanipäevaks: õlu või paar lõkke kõrvale on väga mõnus ajaviide, aga ärge nüüd aktsiisi langemise ootuses kõiki Lätist toodud kohvreid ka tilgatumaks kummutage. Peame riiklikult piiri!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee