Maailm

Maailma tuntuim popitegija lõpetas edukalt põhikooli (35)

Toimetas Aadu Hiietamm, 22. juuni 2019 21:30
Greta Thunberg (vasakul) 31. mail Viinis noori kliimaaktiviste innustamas. Foto: Reuters/Scanpix
Rootsi koolitüdrukust Greta Thunbergist sai vähem kui aastaga kliimaaktivistide võtmefiguur. Kuna reedeti ta koolis ei käinud, siis kutsuti Gretat ka maailma tuntuimaks popitegijaks. Ajalehe Dagens Nyheter teatel lõpetas tüdruk hoolimata puudumistest Stockholmi lähistel Södertäljes üheksaklassilise põhikooli edukalt. 17 õppeainest 14s sai ta parima hinde ehk "A". Vaid kolmes aines - rootsi keel, sport ja tarbimine - hinnati tema teadmisi "B-ga".

Väga hea tunnistusega pani Greta Thunberg suu kinni kriitikutel, kes süüdistasid teda koolikohustusest kõrvalehoidmises. Tüdruk ise oli varem korduvalt rõhutanud, et õpib kõik puudutud tunnid kodus järele.

Nüüd teeb 16aastane Greta Thunberg õpingutes aastase vaheaja ja pühendub täielikult võitlusele globaalse kliimasoojenemise vastu. Gümnaasiumis asub ta õppima 2020. aasta augustis.

Samal teemal

Greta Thunberg soovib septembris osaleda ÜRO kliimakohtumisel New Yorgis ning  detsembris Tšiili pealinnas Santiagos ÜRO egiidi all toimuval kliimakonverentsil. 

Grete Thunbergi tähelend sai alguse mullu augustis. Täpsemalt läks ta ajendatuna kuumast suvest ja riiki laastanud metsatulekahjudest 20.  augustil ehk esimesel koolipäeval  Stockholmis parlamendihoone juurde, kaasas plakat „Skolstrejk för klimatet“ („Koolistreik kliima eest“). 

Kuigi tema ooperilauljast ema ja näitlejast isa arvasid, et tütar peaks ikka hoopis kooli minema ja õpetajadki olid pahased, istus tol ajal 15aastane Greta parlamendihoone juures iga päev kuni 9. septembril toimunud parlamendivalimisteni. Pärast seda jätkas ta streiki reedeti ning koos temaga tulid parlamendihoone juurde ka teised kliimaaktivistid. 

Targa jutuga Rootsi koolitüdrukut märgati kiiresti ka mujal maailmas ning tema eeskujul hakkasid koolilapsed paljudes riikides reedeti meelt avaldama. Kampaania kannab nime „Reeded tuleviku nimel“. Eile näiteks avaldasid tuhanded koolilapsed meelt Saksamaal Aachenis.

Eilne noorte suurmeeleavaldus Aachenis. Foto: Reuters/Scanpix

Greta Thunberg kandideerib tänavu ka Nobeli rahupreemiale. 16aastase koolitüdruku esitasid kandidaadiks Norra kolm vasakpoolset parlamendisaadikut, kelle sõnul kujutab tema asutatud liikumine olulist panust rahu heaks. Kokku  kandideerib tänavusele rahupreemiale 301 üksikisikut või organisatsiooni. Võitja teeb Norra Nobeli komitee teatavaks oktoobris. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee