Maailm

Uuendatud kell 16.20 

SÕDA OLI LÄHEDAL: USA president Donald Trump võttis viimasel hetkel tagasi käsu rünnata Iraani (50)

Toimetas Aadu Hiietamm, Greete Kõrvits, 21. juuni 2019 16:20
Iraani võimude väitel tulistati Iraani õhuruumis alla USA droon RQ-4 Global Hawk, mis lendab kuni 18 kilomeetri kõrgusel ja maksab 130 miljonit dollarit. Foto: AFP/Scanpix
Iraani võimude väitel tulistati eile hommikul Iraani õhuruumis Hormuzi väina piirkonnas alla USA luuredroon RQ-4 Global Hawk. Washingtonis tunnistati drooni kaotust, kuid öeldi, et tegemist oli BAMS-D tüüpi drooniga, mis lasti alla rahvusvahelises õhuruumis. Ajalehe The New York andmetel andis USA president Donald Trump käsu rünnata karistuseks Iraani radarisüsteeme ja raketiplatvorme, kuid võttis viimasel hetkel rünnakukäsu tagasi. 

Õhurünnakud pidid algse plaani järgi toimuma reede esimestel tundidel. Väidetavalt olid lennukid juba õhus ja laevad rünnakupositsioonidel, kui rünnakukäsk tagasi võeti.

Trump teatas hiljem Twitteri vahendusel, et jättis rünnaku ära sellepärast, et sõjaväelaste hinnangul oleks see kaasa toonud 150 iraanlase surma. See on aga liiga palju ühe drooni allatulistamise eest.

Trump tunnistas, et muutis meelt kõigest 10 minutit enne rünnaku algust. ABC News kirjutab, et välisminister Mike Pompeo ja rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton olid seisukohal, et rünnak oleks pidanud siiski toimuma. Boltonile on Iraan juba ammu pinnuks silmas, ta pooldab Iraani režiimi sõjalist kukutamist.

USA president Donald Trump. Foto: SIPA/Scanpix

Teada on, et Donald Trump veetis suure osa neljapäevast koos oma julgeolekunõunike ja Kongressi juhtivate liikmetega.

USA ja Iraani suhete pingestumine tõi maailmaturul koheselt kaasa naftahinna tõusu. 

Samal teemal

22.06.2019
Trump ja Putin tahavad uuesti silmast silma kohtuda
21.06.2019
NAGU KITS KAHE HEINAKUHJA VAHEL: Iraani ja USA võimalik sõda sunnib Iraaki poolt valima
14.06.2019
TANKERIRÜNNAKUD: USA sõnul näitab videomaterjal, kuidas Iraan ühelt aluselt miini eemaldas
20.05.2019
DONALD TRUMP: vajadusel Iraan hävitatakse

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee