Maailm

Uuendatud kell 14.40

240 VIGASTATUT: Thbilisis üritasid tuhanded meeleavaldajad tungida parlamendihoonesse (11)

Toimetas Aadu Hiietamm, Greete Kõrvits, 21. juuni 2019 15:50
Haavatud meeleavaldaja Thbilisis parlamendihoone juures. Foto: AP/Scanpix
Gruusia pealinnas Thbilisis puhkesid eile õhtul verised rahutused. Tuhanded meeleavaldajad üritasid tungida parlamendihoonesse pärast seda, kui seal esinenud Venemaa Riigiduuma liige Sergei Gavrilov istus Gruusia parlamendi spiikri tooli. Märulipolitsei kasutas meeleavaldajate peatamiseks veekahureid, kummikuule ja pisargaasi. 240 inimest  sai vigastada, neist 80 politseinikud.

Sergei Gavrilov ja teised Vene delegaadid viibisid Thbilisis seoses Õigeusu parlamentidevahelise assamblee (IAO) peassamblee 26. istungjärguga. Vene Riigiduuma liige Gavrilov avas istungjärgu Gruusia parlamendihoones ning pöördus delegaatide poole istudes Gruusia parlamendi spiikri toolis.

IAO loodi 1993. aastal Kreeka parlamendi algatusel ja selle peakorter asub Ateenas. Assamblee tööd juhib president, kelle valib peaassamblee täiskogu ja praegu on selleks Gavrilov.

Märulipolitsei parlamendihoone kaitsel. Foto: Reuters/Scanpix

Paljud grusiinid leidsid, et Gavrilov solvas neid niisuguse käitumisega, sest
Venemaa on okupant ja vaenlane. Opositsiooni algatatud meeleavaldusel osales kuni 10 000 inimest, kes nõudsid erakorralisi parlamendivalimisi ning parlamendi esimehe ja siseministri tagasiastumist. Esimees Irakli Kobakhidze teataski reedel, et astub tagasi.

Gruusia president Salome Zurabišvili mõistis Gavrilovi kõne hukka, kuid palub rahval siiski rahulikuks jääda. Gavrilov ise süüdistab Gruusia meediat, kes tema sõnul tema vastu häälestatud. Vene välisministeerium leiab, et grusiinide opositsioon üritab takistada suhete paranemist.

Gruusias viibinud riigikogu liige Priit Sibul kirjutab Facebookis, et Gavrilovi kõne näol polnud tegu millegi nii ennekuulmatuga. IAO-l on neli ametlikku keelt: vene, kreeka, inglise ning prantsuse.

„Mis juhtus? Parlamentaarse assamblee presidendiks on venelane Sergei Gavrilov. On, mitte ei hakanud ise nagu kuulujuttude põhjal on mainitud. Assamblee presiidiumisse kuulub lisaks presidendile ka peasekretär, kes on kreeklane. Koos nendega istub presiidiumis kummagi nõunik. Presidendi pöördumine assamblee poole on tavapärane rutiin, nii oli see ka eelmisel aastal Kreekas.

Parlamentaarsel assambleel on neli töökeelt: kreeka, vene, inglise ja prantsuse keel. Nõnda oli venekeelne pöördumine osa tavapärasest assamblee tööst.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee