Repliik

Politsei: noortekeskusesse suunamine pole karistus

Noortekeskus vastuseks politseile: noortekeskus pole karistusasutus 

Grete Maria Neppo, Aparaadi noortekeskuse noorsootöötaja, 20. juuni 2019, 16:37
Foto: Teet Malsroos
14.juunil ilmunud Õhtulehe artiklis ütleb Tallinna Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit, et noortekeskus oleks justkui alternatiivkaristus õigusrikkujatest noortele. Kahjuks on Eestis üsna üldlevinud arvamus, nagu avatud noortekeskused oleksid “pättide” kogunemiskohad, kus saab tarvitada mõnuaineid ja puudub distsipliin. Tartu Aparaadi noortekeskuse noorsootöötajad tahavad tähelepanu pöörata avatud noorsootöö põhimõtetele ja tegelikkusele. 

Avatud noorsootöö eesmärk on pakkuda noorele inimesele vabatahtlikkuse alusel osalemise võimalusi, et toetada tema aktiivsust ja toimetulekut ühiskondlikus elus. Märksõnadeks on avatus ja noorte vaba tahe.  Avatud noorsootöö tugevus seisneb noorte kaasatuses ja isetegemises. Avatud noorsootöö baseerub inimsuhetel, tegutsetakse noortelt noortele põhimõttel või koos noortega. Noorsootöötaja roll on olla mentoriks (Eesti Noorsootöö Keskus). 

Samas nõustume Saarniiduga mobiilsete noorsootöötajate teemal. Avalikus linnaruumis kontakti loovad ja nendega töötavad noorsootöötajad on ka Tartus. See noorsootöö suund on end tõestanud kui meeletult vajalik töö, seda eriti just ennetustöö võtmes.

Noorsootöötajad üle Eesti on enda südameasjaks võtnud noorte vaba aja sisustamise (seda peamiselt tasuta) ja nende arendamise mitteformaalses õppes. Noortekeskusesse on alati oodatud kõik noored, olenemata nende taustast. Noortekeskused on rangelt vabatahtlikud ning öelda, et need on alternatiivne karistus õigusrikkujatele, on ülekohtune nii noorsootöötajate kui ka noortekeskuseid külastavate noorte kohta.

Kaido Saarniit, Tallinna kesklinna politseijaoskonna juht: Täpsustan oma mõtet, mis on valesti välja kukkunud. Noortekeskusesse suunamine on koht, kus vaba aega veeta, kindlasti ei ole see karistus rikkujale. Politseinikud on alaealistega suheldes täheldanud, et noored hängivad sageli tänavatel, sest nad ei ole endale leidnud muid vaba aja veetmise võimalusi. Noortekeskus on koht, kus koos omaealistega sisukalt ja arendavalt aega veeta. Kui me suudame alaealistele pakkuda nende jaoks huvitavaid tegevusi, siis hoiame need noored suurema tõenäosusega ära tänavatelt, kus igavusest võidakse õigusrikkumisi toime panna.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee