Maailm

Hiina president on riigivisiidil Põhja-Koreas – viimati juhtus see 14 aastat tagasi (3)

Toimetas Aare Kartau, 20. juuni 2019 11:08
Kim Jong-un (vasakul) ja Xi Jinping kohtusid Hiinas käesoleva aasta jaanuaris.Foto: EPA/Scanpix
Neljapäeval maandus Hiina president Xi Jinping Põhja-Koreas Pyongyangis, et kohtuda riigi liidri Kim Jong-uniga. Visiit on ajaloolise tähtsusega, sest Hiina riigipead pole 14 aastat Põhja-Koreasse oma jalga tõstnud, vahendab The Guardian.

Külma sõja-aegsete liitlaste Hiina ja Põhja-Korea suhted said tugeva tagasilöögi 2005. aastal, kui Pyongyang alustas tuumaprovokatsioonidega ning Peking hakkas toetama ÜRO sanktsioone. Visiit võeti päevakorda pea kohe, kui mõlema Aasia riigi juhid olid hiljuti ebaõnnestunult USA presidendi Donald Trumpiga kohtunud.

Xi veedab koos abikaasa ning kaaskonnaga Pyongyangis kaks päeva. Eeldatavalt külastab ta Pyongyangi Sõpruse Torni, mis püstitati Hiina vägede auks, kes Korea sõja käigus põhjapoolse riigi kaotusest päästsid. Viimastel päevadel on sõdurid ja töölised seda monumenti korrastanud. Pealinna kesksetes kohtades on heisatud ka Hiina lipud. Analüütikud usuvad, et Xi visiidiga, mis langeb kokku Hiina ja Põhja-Korea sidemete 70ndale aastapäevale, demonstreerib Peking oma mõjuvõimu selles regioonis. Siiski arutatakse riigipeade vahel ka majanduslikke ja sotsiaalseid sidemeid – väidetavalt lubab Hiina saata põua käes vaevlevasse Põhja-Koreasse tuhandeid tonne riisi.

Pyongyangis lehvivad nii Hiina kui ka Põhja-Korea lipud.Foto: AFP/Scanpix

Xi andis Pyongyangis kommentaari, et Hiina võib mängida olulist rolli Põhja-Korea ning USA vahelise lõhe paikamises küsimuses, mis puudutab tuumarelvavabade tsoonide loomist. Xi ise väitis, et Pekingil on eesmärk Aasias püsivat stabiilsust luua – ta lubas aktiivselt toetada „asendamatu sõbra“ Põhja-Korea ja teiste asjassepuutuvate osapoolte suhtlust ja koostööd tuumaküsimustes. Põhja-Korea jaoks on Hiina asendamatu liitlane, sest naaberriik on nende suurim kaubanduspartner.

Samal teemal

17.06.2019
KÜLM KINGITUS: Putin kinkis Hiina presidendile sünnipäevaks kasti jäätist
25.04.2019
VENEMAA – PÕHJA-KOREA TIPPKOHTUMINE: Kim kinkis Putinile mõõga
18.01.2019
TRUMP KOHTUB VEEBRUARI LÕPUS KIMIGA: Põhja-Korea ametnik saabus USAsse, ümbrik näpus

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee