Illustreeriv fotoFoto: Tiina Kõrtsini
Toimetas Greete Kõrvits, Hindrek Pärg 19. juuni 2019 18:19
Soome tõstis siidri- ja longerojookide aktsiisi 41 protsenti, vahendab Taloussanomat.

Soome aktsiis hakkab kehtima juba nädala pärast, 26. juunil. Soome alkoholitootjad ja kaupmehed pole otsusega mõistagi rahul, viidates majanduslikele kahjudele ning naaberriikide (ilmselt pidades silmas Eestit, võib-olla ka Lätit) alanevatele aktsiisidele.

Läti seim korraldab kange alkoholi aktsiisi langetamise üle erakorralise hääletuse juba 20. juunil. Kui see läbi läheb, hakkab see kehtima samast päevast, mis Eestiski: 1. juulist.

Plaan on langetada kange alkoholi aktsiisi 15 protsenti. Seimi eelarve- ja majanduskomisjoni esimees Mārtiņš Bondars rõhutas, et ehkki esialgu oli plaanis aktsiisi üle hääletada alles augustis, siis Eesti aktsiisilangus ajendab seimi kiiremini tegutsema.

Esmaspäeval sõnas Läti peaminister Arturs Krišjānis Kariņš, et ei tahaks küll kuidagi Eestiga aktsiisisõtta astuda, ent muud ei jää üle. 

Kariņš meenutas, et mitu aastat tagasi sõlmisid Läti ja Eesti kokkuleppe, et ka Läti tõstab alkoatsiisi ning jõuab sellega Eesti aktsiisimäärale lähemale. Läti plaaniks oli seda teha tasapisi ja aegamööda. Näiteks tõstis Läti selle aasta märtsis kange alkoholi aktsiisi, mida aga nüüd peatsel hääletusel langetada plaanib.

Ratas: Eesti ei lähe aktsiisiralliga kaasa

Peaminister Jüri Ratas ütles ERRile pärast Läti aktsiisilangetuse avalikustamist, et Eestis on nii rahva tervist kui ka piirikaubandust arvestavad otsused teinud.

"Piirikaubanduse osas me tegime otsuse nii lahja kui ka kange alkoholi puhul - miinus 25 protsenti 1. juulist. Me näeme seda, et Soome uus valitsus üldse tõstab alkoholiaktsiisi. Eks kõik riigid otsustavad neid küsimusi ju iseseisvalt ja autonoomselt. Kui küsimus on selles, kas Eesti võiks nüüd teha mingi uue otsuse /.../, langetada veel X protsenti, siis ma arvan, et selleks tänane valitsuskabinet kindlasti valmisolekut ei oma. Eesti ei lähe kaasa sellise alkoholiaktsiisi langetamise ralliga," vahendab ERRi uudisteportaal