Maailm

uuendatud 14.20

MH17 KATASTROOF: uurimisrühma teatel esitab Hollandi prokuratuur neljale kahtlusalusele mõrvasüüdistuse (24)

Toimetas Aadu Hiietamm, 19. juuni 2019 14:20
Pressikonverentsil teatati, et mõrvasüüdistuse saavad Igor Girkin, Sergei Dubinski, Oleg Pulatov ja Leonid Hartšenko.Foto: EPA/Scanpix
Hollandi juhitav rahvusvaheline kriminaaljuurdluse uurimisrühm (JIT) tegi kolmapäeval teatavaks isikute nimed, keda kahtlustatakse seotuses Malaisia reisilennuki allatulistamisega viis aastat tagasi Donbassi piirkonnas. Malaysia Airlinesi lennu MH17 katastroofis hukkus kokku 298 inimest, neist 196 olid hollandlased. Mõrvasüüdistuse saavad esialgu neli meest. 

Uurimisrühm (JIT) informeeris uutest andmetest kõigepealt hukkunute lähedasi ning seejärel toimus pressikonverents, kus anti ülevaade juurdluse viimastest arengutest.

Samal teemal

Hollandi meedia teatas juba enne pressikonverentsi algust toetudes hukkunute lähedastelt saadud infole, et mõrvasüüdistuse saavad Donetski rahvavabariigi tollane kaitseminister Igor Girkin, sõjaväeluurejuht Sergei Dubinski ja tema alluv Oleg Pulatov ning Leonid Hartšenko, kellel oli oluline roll õhutõrjekompleksi kohaletoimetamisel.

Neist kolm on Venemaa ja üks Ukraina kodanik. Kõik nad on esitatud ka rahvusvaheliselt tagaotsitavaks. Kohus neliku üle peaks algama tuleva aasta 9. märtsil. Samas võib olla kindel, et Venemaa keeldub kahtlusaluseid Hollandile välja andmast. 
Veel enne JIT-i pressikonverentsi tuli uue aruandega välja uurimisrühm Bellingcat. Selles toodi samuti välja mitu Donetski separatisti, kes on reisilennuki allatulistamisega seotud. Nende seas on ka kõik rahvusvahelise kriminaaljuurdluse uurimisrühma nimetatud kahtlusalused ning lisaks veel terve rida sõjaväelasi.

Igor Girkin (Strelkov). Foto: Ria Novosti/Scanpix

Ida-Ukraina venemeelsed mässulised tegid pärast lennukatastroofi sotsiaalmeediasse sissekandeid, milles kiitlesid Ukraina sõjalennuki allatulistamisega ja kustutasid need kohe, kui avastasid õudusega, et see oli hoopis Malaisia reisilennuk.

Näiteks kuulutas isehakanud Donetski rahvavabariigi tollane kaitseminister Igor Strelkov (õige nimega Igor Girkin) suhtlusvõrgustikus: „Me lasime just praegu Torezi juures alla An-26.“ Karmi tõe selgumisel see postitus kustutati. Donetski rahvavabariik oli varem Twitteris ka teavitanud, et mässulised said enda valdusesse mitmeid Venemaal valmistatud BUKi raketisüsteeme. Seegi Twitteri postitus kustutati hiljem.

Nii JIT kui ka Bellingcat on tõendanud, et reisilennuk tulistati 17. juulil 2014 Donetski oblasti kohal alla Venemaal Kurski lähedal paiknevast 53. õhutõrjebrigaadist toodud õhutõrjesüsteemi Buk raketiga. Venemaa võimud on oma seotust toimunuga tänaseni eitanud.  

Lennukompanii Malaysia Airlines reisilennuk Boeing 777-200 tulistati Ida-Ukraina taevas alla 17. juulil 2014. Pooleli jäi lend MH17, mis pidi viima reisijad Amsterdamist Kuala Lumpurisse. Katastroofis hukkus 298 inimest.

Kohe pärast õnnetust väitsid USA ja Ukraina eriteenistus, et Malaisia reisilennuki tulistasid Ida-Ukraina taevas alla venemeelsed mässulised, kes tegid seda tõenäoliselt eksikombel, pidades sihtmärki Ukraina sõjaväelennukiks.USA satelliidifotod ja tehniline luure kinnitasid, et lennukit tabas õhutõrjekompleksi SA-11 (BUK M1) maa-õhk-rakett, mis tulistati mässuliste kontrolli all olevalt territooriumilt.

SÜÜDISTAB PUTINIT: Lennukatastroofis poja ja minia kaotanud Silene Fredriksz-Hoogzand ajakirjanikega kõnelemas. Foto: Reuters/Scanpix

„Mul on hea meel, et kohtuprotsess viimaks algab ning nimed on avalikustatud. See on alguseks hea. Mina olen rahul,“ ütles Fredriksz-Hoogzand.

Küsimusele, kas ta süüdistab juhtunus kedagi konkreetset, vastas naine: „Härra Putinit. Seepärast, et tema tegi selle võimalikuks. Tema tekitas selle olukorra. Ta on peavastutaja.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee