Maailm

INIMÕIGUSLASTE VÕIT: maailma noorim poliitvang pääses hukkamisest (5)

Aadu Hiietamm, 19. juuni 2019, 13:00
AKTIVISTIDE KAITSEKS: Saudi Araabia noormehe Murtaja Qureirise kaitseks astusid 8. juunil Stuttgardis välja ka Saksamaa inimõiguslased, kes asetasid Schilleri väljakule 321 lille. Just nii palju inimõiguste eest seisvaid aktiviste tapeti AI andmetel maailmas 2018. aastal.Foto: Aadu Hiietamm
Saudi Araabias ähvardas hukkamine maailma noorimaks poliitvangiks peetavat Murtaja Qureirist. Tänu inimõiguslaste ulatuslikule protestikampaaniale asendati surmanuhtlus 12aastase vanglakaristusega ning noormees peaks vanglast pääsema juba kolme aasta pärast, vahendab Kleine Zeitung. 

Murtaja Qureiris oli kümneaastane, kui ta osales 2011. aastal idaprovintsis koos teiste lastega meeleavaldusel ja hüüdis megafoni: „Inimesed tahavad inimõigusi.“ Parajasti oli alanud nõndanimetatud araabia kevad ning peamiselt idaprovintsis elav šiia vähemus protesteeris oma diskrimineerimise vastu Saudi Araabias. Kuigi ametlikud andmed puuduvad, kuulub Saudi Araabia 32 miljonist elanikust  10–15 protsenti šiia usulahku.

PÄÄSES HUKKAMISEST: Dateerimata foto viimased viis aastat Saudi Araabias vanglas vaevlevast 18aastasest Murtaja Qureirisest, keda süüdistati kuulumises terroriorganisatsiooni. Foto: YouTube

Võimudele jäi sõnakas poiss sellest ajast meelde ning 2014. aasta septembris ta vahistati. Talle heideti ette osalemist valitsusvastastes protestides ning teda süüdistati koguni kuulumises terroriorganisatsiooni. Nimelt oli Murtaja vend Ali visanud 2011. aastal politseijaoskonda Molotovi kokteili ehk süütepudeliga. Politseinikud lasid Ali maha. 

15 kuud üksikkongis

Telekanali CNN andmetel hoiti Murtajat pärast vahistamist 15 kuud üksikkongis ning teda piinati. Piinamisega pressiti poisilt välja tunnistus, nagu oleks ta meeleavalduste ajal tulistanud julgeolekujõudude pihta ning aidanud ka vend Alit Molotovi kokteili tegemisel. Olgu lisatud, et vanglas ootavad praegu oma saatust ka Murtaja isa ja teine vend.  

Saudi Araabia võimud eitavad noormehe piinamist ning rõhutavad veel, et nende riigis ei ole üldse poliitvange.  

Kuna Murtaja oli vahistamisel vaid 13aastane, siis on teda sageli nimetatud maailma noorimaks poliitvangiks. Tema kohtuprotsess oli inimõiguslaste organisatsiooni Amnesty International (AI) arvates ilmselgelt ebaõiglane, sest teda koheldi seaduse silmis pigem täiskasvanu kui lapsena ning seda hoolimata asjaolust, et mõnede süüdistuste puhul oli ta vaid kümneaastane. Seetõttu alustas AI maailmas noormehe kaitseks ulatuslikku kampaaniat ning seda saatis ka edu.

Esmaspäeval andis AI teada, et kohus mõistis Murtaja 12 aastaks vangi. Sellest neli aastat tingimisi. Kuna noormees on praeguseks juba ligi viis aastat vanglas viibinud, siis täitub kaheksa aastat 2022. aasta septembris. See tähendab, et juba kolme aasta ja kolme kuu pärast peaks ta vanglast vaba mehena välja astuma. 

Arvestades, et Saudi Araabia on hukkamiste arvult maailmas Iraani järel teisel kohal, siis ähvardas Murtajat reaalne surmaoht.

Mullu hukati Saudi Araabias 149 inimest

AI andmetel hukati mullu Saudi Araabias 149 ja Iraanis 253 inimest. Tavaliselt raiutakse surmamõistetutel mõõgaga pea maha ning mõnikord lüüakse hukatu peata surnukeha veel risti ning pannakse vaatamiseks välja. Tänavu aprillis hukati Saudi Araabias ühel päeval 37 meest, keda süüdistati terroristliku ja äärmusliku mõtlemise omaks võtmises ja terrorirakukeste moodustamises.

VÕRDSED ÕIGUSED KÕIGILE: Saksa inimõiguslased kuulutavad, et inimesed ei ole ühesugused, kuid küll on ühesugused nende õigused. Foto: Aadu Hiietamm

AI Lähis-Ida ekspert Lynn Maalouf ütles, et Murtaja Qureirisele mõistetud 12aastane vanglakaristus on noormehele ja tema perekonnale suur kergendus. Samas lisas ta, et endiselt ähvardab Saudi Araabias surmanuhtlus kolme alla 18aastast noormeest, kes kõik kuuluvad šiia vähemuse hulka. Maalouf kutsus Saudi Araabia võime loobuma vähemalt alaealiste surmamõistmisest.     

5 KOMMENTAARI

j
Juss 19. juuni 2019, 08:49
Eestis tuleks ilmselt pooled poliitikud peatuna üles riputada...
u
19. juuni 2019, 08:48
Uudis on hea, kuid on kahju kui lapsi poliitikas ära kasutatakse.
Loe kõiki (5)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee