Hillar teder Savisaare protsessilFoto: Stanislav Moshkov
Viljar Voog 18. juuni 2019 11:29
Kuigi Edgar Savisaar ei ole tervislikel põhjustel enam pool aastat nn „Savisaare protsessis“ kohtu all, hõljub tema vari istungitel toimuva üle jätkuvalt. Teisipäeval käis tunnistajapingis ütlusi andmas ärimees Hillar Teder, kes kirjeldas kohtumist Tallinna linnavalitsuses, kus ta mõistis, et temalt nõutakse altkäemaksu. Prokuratuuri hinnagul piisas end süüdi tunnistanud ärimehe karistamiseks 200 000 euro suuruse rahatrahviga. 

Teder tunnistas enda süüd Keskerakonna kampaaniameistrile Paavo Pettaile 275 000 euro laenamises, kuid palus rahalise altkäemaksu ümber kvalifitseerida muu soodustuse andmiseks ehk kergemaks süüteoks - kuna raha sai ta tagasi. Prokurör oli palvega nõus, tegi ettepaneku Tederi süüasi oportuniteediga lõpetada ja ärimehele määrata 200 000 euro suurne sunniraha. Teder nõustus ja kohus kinnitas asja lõpetamise.

Lisaks otsustas kohus viia kõik Keskerakonda puudutavad süüdistused eraldi menetluse alla, et partei saaks alustada prokuratuuriga läbirääkimisi kokkuleppe leidmiseks.

275 000 eurot ja Kadrioru krundid

Tederi saaga sai mehe enda tunnistuse põhjal alguse 2014. aasta septembris, kui temaga seotud firma ostis kaks maatükki Kadriorus. Kõrvalkrunt kuulus linnale ja oli ärimehe enda sõnade järgi „üks igavene saast.“ Ometi küpses Tederi peas plaan vahetada selle vastu üks tema Laagna teel kasutult seisev kinnistu ja ehitada Kadriorgu linnarahvale uhke kuulsaal. Mehe sõnul oli tegu ühiskondlikult kasuliku, mitte äriprojektiga.

Ärimees Teder on ikka läbi käinud poliitik Kalev Kalloga. Mehed kohtusid tihti ning rääkisid maast ja ilmast. Muuhulgas käisid teemadena läbi Tederi plaanid Kadriorus ja Kallo raskused Keskerakonna 2015. aasta Riigikogu valimiste kampaaniaraha kokku saamises.

„Ma ütlesin, et kui murega täitsa üksi jääd, siis ma võin toetada umbes 200 000 eurose laenuga Paavo Pettaile, et ta saaks kampaaniat ajada,“ meenutas Teder kohtus ühte sellist vestlust. Pettai on Keskerakonna ihureklaamiguru, kes alati partei kampaaniaid vedas.

Tegu on erakonna keelatud rahastusega, milles Teder end süüdi tunnistas. Altkäemaksu paragrahvi alla selline käitumine veel ei läinud. Sinnani jõuti 2015. aasta jaanuaris.

Kuu keskel käis Kallo Tederi jutul ja palus tal muu jutu sees parteile annetus teha. Ärimees keeldus tuues vabanduseks Kadrioru kinnistud, mille kahemiljoniline hinnalipik oli tema rahakoti tühjaks teinud. Edasi lepiti kokku, et minnakse linnapea Savisaare jutule ja räägitakse Keskerakonna majandusplaanist.

Uue nädala esmaspäeval, 19. jaanuaril kell 15 kohtuti linnavalitsuses. Toas viibisid Teder, Kallo ja Savisaar. Neile teadaolematult kuulas kõike aga pealt ka kapo. Viimaste protokollist lähtub, et esimesed 17 minutit kolmveerandtunnisest vestlusest räägiti Ukrainast, mille eksperdiks Teder end peab. Siis küsis Savisaar mehelt aga Keskerakonnale annetust, kui libistas üle laua paberi soovitud rahanumbriga. Teder ei hakanud enda sõnul seda isegi vaatama ja kordas, et tal pole parajasti raha. „Kuule mees, sa ei vaatagi, mida ma kirjutan, vaid kohe ütled, et sul ei ole,“ meenutas Teder kohtus Savisaare vastust.

Mõistis, et küsiti altkäemaksu

Veerand tundi hiljem küsis Savisaar uuesti Tederilt erakonnale annetust. Tulutult. Seejärel tõstatusid kaks teemat järjestikku: Teder kinnitas valmidust anda Pettaile laenu, kui tal see võimekus tekib, ja siis, kui mehed juba lahkumiseks püsti tõusid… „Kallo ütles, et kui ma järgmine kord tulen, võtku ma kaasa Kadrioru maadevahetuse avaldus, et see võiks liikuma hakata,“ meenutas Teder kohtus.

„Võta juba reedeks kaasa jah,“ kiitis kapo transkriptsiooni järgi Savisaar takka. Lõpuks saatis linnapea Tederi ruumist välja sõnadega: „Ära unusta, ära unusta! Kurat, teeme need valimised ära!“

Tederi jaoks ei jäänud kahtlust – et maadevahetuse ja laenu andmise teemad nii lähestikku kõlasid, siis pidid nad olema seotud. Kas ta mõistis, et temalt küsitakse altkäemaksu, küsis prokurör? „Mõistsin.“ Kas ta sai aru, et ta annab sellega nõustudes altkäemaksu? „Jah.“

Reedest kohtumist lõpuks ei sündinud. Seal pidanuks osalema ka Jüri Mõis, keda Teder nägi pärast valimisi Kekserakonna juhitud valitsuses majandusministrina, kuid Mõis otsustas lõpuks parteiga liitumisest loobuda. Pettai sai ärimehelt laenu ikkagi – algul 200 000 eurot ja siis veel 75 000 peale. Tederi hinnangul pole see päris altkäemaks, kuna tema (täpsemalt, tema kinnisvarafirma, millel oli juba varaseimalt Pettaiga leping, mille kaudu raha liikumist peideti) sõlmis igati legitiimse laenulepingu ja sai selle raha ka tagasi.

Veebruaris leppis Teder juba ise Savisaarega kohtumise kokku ja võttis sinna kaasa ka soovitud maadevahetusavalduse. See lükati lõpuks tagasi.

Kalev Kallo loobus kohtus tunnistuste andmisest.