VarasFoto: Alar Truu
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 18. juuni 2019 08:14
Enim varguseid pannakse toime neljapäevast pühapäevani, mil on suurim tõenäosus, et pererahvas on kodust eemal. Tuulutusrežiimile ununenud aken või väärtuslikud esemed, mida aknast näha, on näppajatele ahvatluseks ja signaaliks, et kodust on miskit võtta.

Üldiselt on varguste arv viimaste aastatega langenud. 2018. aasta statistika järgi oli vaba-varguseid, mida politsei registreeris 237 juhtumit. Järgnevad vargused läbi purustatud akna (75 juhtumit), lukustamata ukse (63 juhtumit), lõhutud luku (62 juhtumit). Oli ka juhtumeid, kus varas lähkus korterrisse pääsemiseks ukse maha (51 juhtumit) või kus varas kasutas ära lahti jäetud akent (30 juhtumit), leitud võtmeid (30 juhtumit) või valevõtit (12 juhtumit). Ka rõdu kaudu roniti sisse (10 juhtumit) või kasutati muukrauda (2 juhtumit).
Huvitaval kombel ei olnud möödunud aastal ühtegi varast, kes oleks korterisse pääsemiseks võtnud vaevaks korteri seina maha lõhkuda, samas kui 2013. aastal oli selliseid juhtumeid kaks.  

Politsei- ja Piirivalveameti ennetuse ja süüteomenetluse büroo juhtivkorrakaitseametnik Nurmely Mitrahovitš tõdeb, et hoolimata vähenevatest vargustest, saab alati oma vara paremini kaitsta. “Statistikast rääkides on suurim varguste vähenemine toimunud Harjumaal, kuid sellegipoolest registreeritakse Eestis kõige enam varguseid just siin. Maakonniti oli varguste registreerimise pingerea eesotsas lisaks eelmainitule ka Ida-Viru ja Tartu maakonnad,” selgitab Mitrahovitš. 

Tallinna linnas vähenesid mullu vargused tervelt kolmandiku võrra. Piirkonniti varastati enim Lasnamäel, Kesklinna ja Põhja-Tallinna linnaosades. Eluruumidest varastati proportsionaalselt enim ka Tartu linnas, Narvas, Pärnus ja Kohtla-Järvel.

“Põhiosa vargustest pannakse toime vaba sissepääsu teel ehk lahtiste akende ja lukustamata uste kaudu. Sissetungimised uste, akende ning lukkude lõhkumise teel on hakanud vähenema. Sealt, kus varga jaoks pool tööd juba koduomaniku märkamatusest tehtud, kiputakse ka rohkem võtma,” rõhutab Nurmely Mitrahovitš.

Kui sisselöödud aken või lahtine uks annab märku, et Sinu koju on sisse murtud, ära sisene, vaid kutsu kohe politsei hädaabinumbril 112!

Kuidas oma kodu ja vara kaitsta?

·         Lukusta välisuks ka siis, kui oled kodus.

·         Kui kodust lahkud või magama lähed, sulge aknad ja lukusta uksed.

·         Veendu enne oma vara juurest lahkumist, et see on turvalises kohas (näiteks jalgrattad ja muruniiduk kuuris, auto võtmevaba pult vutlaris jne).

·         Tea ja tunne oma naabreid! Kaalu koos nendega naabrivalvepiirkonna loomist. Olles kodust pikemalt ära, teavita sellest usaldusväärseid naabreid ja palu neil aeg-ajalt postkasti tühjendada. Kui märkad oma kodupiirkonnas kahtlase käitumisega inimesi, anna sellest teada hädaabinumbril 112.

·         Märgista väärtuslikud esemed (näiteks tööriistad, jalgratas, kodutehnika), tee neist fotod ja salvesta kindlasse kohta. Märgistatud esemeid on raskem varastel edasi müüa ja hiljem on asjade omanikke varga tabamisel lihtsam tuvastada.

·         Vargusi aitab ära hoida ka see, kui paigaldad valveseadmed või kasutad turvafirma teenuseid.

·         Jaga targalt infot selle kohta, kui viibid kodust eemal. Kuna varaste lemmikud on kodud, kus pererahvas on ära sõitnud, ei maksa sotsiaalmeedias avalikult oma puhkuse pilte või -plaane jagada. Meistervargale on see nagu “küllakutse”.

·         Vaata, keda oma koju külla lubad. Kutsu külla vaid inimesi, keda sa usaldad. Tee alati kindlaks, et uksele koputav tundmatu on see, kellena ta end tutvustab.

Kommentaarid  (2)

igaühelt var´astavad, midagi ei unusta 18. juuni 2019 16:46
pikanäpumehed ju peaksid nõukogude eestlaste südamesõbrad olema, nemad jagavad igandlikku nutsu ümber sotsialistlikult ega põlga ära kedagi.
lõpetage see tulumaksuvabastuse nullimine summeerimise teel 18. juuni 2019 10:07
valitsusel ka pikad näpud,kogu aeg küüned minu rahakoti vahel tulumaksu ära libistamas

SISUTURUNDUS