Uudised

Jaanson murdis finaaliukse 

Gunnar Press , 21. september 2000, 23:00
VABANENULT: Jüri Jaanson ütleb, et kogu Eesti koondise võitlusvalmidus kasvas Aleksei Budõlini medalivõiduga - nagu mingi pinge võetuks maha.Foto: Jarek Jõepera
“Rääkisin Sydney eel, et taotlen kohta esikaheksas. Nüüd jõudsin kuue hulka, kuid ei jää veel rahule - ma ei saa ometi viimast sõitu kaotama minna!” hüüatas Penrith Lakesi regatil laupäevasesse finaali murdnud sõudja Jüri Jaanson.

“Tulin Austraaliasse ebalevana, nüüd ammutan igast sõidust vaimujõudu,” mõtiskles neljandat olümpiat läbiv 34aastane eksmaailmameister. “Enesekindlusel on omadus headest tulemustest kasvada. Homsed medalitahtjad pole must kehaliselt üle, neile annab võimu läbi suve tunnetatud usk.”

Poolfinaalis tuli lätlast ahistada

Leppinud teadmisega, et Xeno Müller (Šveits) ja Marcel Hacker (Saksamaa) pole praegu püütavad, alustas Jaanson poolfinaali hoolikalt paremale piiludes - seal sõudis 3. koha heitluse pearivaal tšehh Vaclav Chalupa. Aga temast, 1989. aastal koos Jaansoniga MMi pjedestaalil debüteerinust, polnud asja.

Siis vaatas Jaanson vasakule ja nägi lätlase Andris Reinholdsi paadi saba. “See tegi korraks muret, sest kusagil 600 ja 900 m vahel hakkas küljetuul korraks just Chalupa ja minu rada ründama,” meenutas Jaanson hiljem. Ent poolel maal oli Reinholds püütud.

Jõudis kätte aeg pärnaka lemmikvõtteks, kolmanda sõiduveerandi rajuseks spurdiks. Lätlane alistus kohe.

Näinud tabloolt järjestust “1. Müller, 2. Hacker, 3. Jaanson”, arutles värske finalist: “300 m enne lõppu oli edasipääs tagatud ja 100 m hiljem lõppes jõud - sain teada, et olen võimeline endast maksimumi võtma.”

Chalupa lõpetas viimasena. “Ma ei tea, miks vana võitleja ei jaksa, ja enne lõppu talt ei küsi ka. Millegipärast arvan, et ta ei taha praegu sel teemal rääkida,” ütles Jaanson, kes on ärakukkumise kõik viisid oma nahal läbi proovinud.

“Kullafavoriite on üks - Rob Waddell!”

Esimesest poolfinaalist olid edasi pääsenud medalitahtjad Rob Waddell (Uus-Meremaa) ja Derek Porter (Kanada) ning valiksõidus Jaansonilt lüüa saanud Ivo Ianakiev (Bulgaaria).

“Finaali jõudis nelik, kes jõudma pidigi, ja meie bulgaarlasega,” võttis Jaanson kokku. “Olen laustipus käinud, sel taustal ei sobiks nagu millegi madalaga leppida. Aga reaalsusi arvestades pean olema rahul iga kohaga viiendast kõrgemal. Medalit võin rünnata, kui keegi suurest nelikust närvid kaotab või vale taktikaga väsib.”

“Kullafavoriite on üks - Rob Waddell!” tõstis Jaanson kahe eelmise MMi võitja teistest kõrgemale. “Ta on võimas, tema minekut on lihtsalt lust vaadata.”

Sõudmine

Meeste ühepaatide poolfinaalid

Sõit A: 1. Rob Waddell NZL 6.58,01, 2. Derek Porter CAN 7.00,82, 3. Ivo Ianakiev BUL 7.03,89, 4. Gerard Egelmeers NED 7.07,14, 5. Matthew Wells GBR 7.09,68, 6. Don Smith USA 7.10,69.

Sõit B: 1. Xeno Müller SUI 7.01,86, 2. Marcel Hacker GER 7.03,47, 3. Jüri Jaanson EST 7.06,70, 4. Andris Reinholds LAT 7.15,04, 5. Jan Ziska SVK 7.26,51, 6. Vaclav Chalupa CZE 7.30,28.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee