Eesti uudised

Lõuna Lahingugrupp näitab Võidupüha paraadil oma võimekust (3)

Õhtuleht.ee, 17. juuni 2019 14:11
Foto: mil.ee
Kaitseliit korraldab võidupüha paraadi tänavu Tartus, kus võib 22. ja 23. juunil näha sõdureid, relvi, sõjatehnikat ning nautida sõjaväeorkestrite muusikat.

Esmakordselt võidupüha paraadil ei ole Kaitseliidu üksused üles rivistatud mitte malevapõhiselt, vaid näidatakse Tartu, Põlva, Sakala, Valgamaa ja Võrumaa malevast koosneva Lõuna maakaitseringkonna erinevaid võimeid. Väljas on lahingugrupp koos oma allüksustega ning maakaitseüksused, mille koosseisus on kergjalaväekompanii, formeerimiskeskus ja korrakaitserühm.

Lisaks on rivis veel Naiskodukaitse, Noorte Kotkaste ja Kodutütarde kompaniid, valveüksuse rühm ning Kaitseliidu kooli ja küberkaitseüksuse liputoimkonnad. Eestist osalevad paraadil veel Abipolitseinike Kogu ja Päästeameti liputoimkonnad ning Vanglateenistuse ning Politsei- ja Piirivalveameti rühmad.

Välisüksustest on paraadile oodata Soomest, Poolast ja Rootsist liputoimkondi ning Ameerika Ühendriikidest, Lätist, Leedust, Suurbritanniast ning Prantsusmaalt rühmasid.

Muusikat teevad Tallinna ja Jõgeva maleva ühendorkester, Pärnumaa maleva orkester, Kaitseliidu torupilliüksus ja Kaitseväe orkester.

Võidupüha sündmused Tartus saavad alguse juba 22. juuni õhtul kell 21.30 kui noorkotkad süütavad Tartu laulupeo raames tikkude või välgumihkli abita muinastule.

Võidutuli sünnib 23. juuni hommikul kell 8.30 Vabadussõja mälestussamba „Kalevipoeg“ juures kui ühendatakse eelneval päeval Toris Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus süüdatud mälestustuli ning noorkotkaste poolt süüdatud muinastuli. Lisaks annetatakse tulede ühendamise tseremoonial kõigile võidutule toojatele tuletooja medal.

Tänavu valiti tuletoojateks kõikide Kaitseliidu malevate ja Hiiumaa malevkonna parimad sportlased. Kuna võidupühal, 23. juunil möödub 125 aastat Rahvusvahelise Olümpiakomitee asutamisest ja kaasaegsete olümpiamängude algusest, siis on paraadil esindatud ka kaks tuletoojat Eesti Olümpiakomiteest, kes viivad tule Tallinna Olümpiapurjeregati tuleväljakule.

Kell 9.30 algab jumalateenistus Tartu Jaani kirikus.

Võidupüha paraadi rivistamine algab 23. juunil kell 10.30 Vabaduse puiesteel. Paraad saab alguse kell 11.00 presidendi saabumisega.

Peale paraadi, kell 12.15 algab Poe tänava pargis maakaitsepäev, kus saab näha Kaitseliidu, Kaitseväe ja liitlaste tehnikat ning Päästeameti, Vanglateenistuse ning Politsei- ja Piirivalveameti demosid. Pakutakse sõdurisuppi.