Foto: Kristjan Teedema / Postimees Grupp / Scanpix
Krimi
17. juuni 2019 16:41

TIPPSOTSI SEKSISKANDAAL | Veel nädala eest oli Ints erakonna üldkogul sõiduvees (154)

Ligi 29 aastat sotsiaaldemokraatide sekka kuulunud Tõnu Ints lahkus eile parteist, sest teda kahtlustatakse seksi ostmises alaealiselt. Ints kinnitab seotust kriminaalmenetlusega, ent rohkem kommentaare jagada ei saa.

Veel nädal tagasi - sotsiaaldemokraatliku erakonna üldkogul Vanemuise kontserdimajas - oli Ints sõiduvees. Tervitas kõiki sisseastujaid kättpidid ja küsis: „Kas teil see raamat on?“

Jutt käis Intsi koostatud raamatu „Sotsiaaldemokraatia ja omariikluse teke“. Ints oli ka see, kes Postimehe veergudel võttis arvustada riigikogu esimehe Henn Põlluaasa raamatut „Sotsid. Interrinde teine tulemine“.

Koos raamatu ja käepigistusega said sotside üldkogule saabujad Intsult kaasa mõned flaierid. Kas nüüd selle tulemusena, kuid Ints valiti erakonna juhatusse. Kuna erakonnast on ta nüüdseks välja astunud, siis sai tema asemel juhatusse Kastre vallavanem Priit Lomp.

Tööalaselt juhtis Ints Johannes Mihkelsoni Keskust, mille peaülesanne on aidata eluraskustesse sattunud inimesi, keskus tegeleb ka Eesti varjupaika otsivate pagulastega. Keskuse töötajad ajakirjanikuga rääkida ei taha, kuuldes teemat, lõpeb vestlus kohe.

„Intsi juhitav Johannes Mihkelson Keskus on kaua tegelenud pikaajaliste töötutega ja selles vallas aastaid olnud nii Tartu linna kui ka paljude Lõuna-Eesti omavalitsuste koostööpartner,“ sõnab üks Lõuna-Eesti sotsiaaldemokraadist omavalitsustegelane. „Mul on temaga olnud vaid tööalased kokkupuuted ja ma võin öelda, et ta on oma ala professionaal. Tema kohta käivad süüdistused tulid nagu välk selgest taevast. Ma loodan, et see täiesti ootamatuna tulnud uudis omavalitsuste ja Mihkelsoni keskuse koostööd ei lõpeta.“

Eesti Ekspress kirjutab, et Tõnu Ints jäi politseile vahele alaealiselt seksi ostmisega. Intsi väitel on see eksitav info. Samas ütles ta täpsustava küsimuse peale, kas asi on seotud seksuaalkuriteoga, et "ei saa asja kommenteerida." Ekspressile selgitas ta vaikimist asjaoluga, et "minu ees on dokument, mis on kuulutatud asutusesiseseks kasutamiseks aastani 2094."

"Tegemist on mingi väga suure üle-eestilise asjaga ja ma ei tohi neid asju kommenteerida," jääb Ints ka Õhtulehele kommentaari andes napisõnaliseks.

Põhja prokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallase sõnul ei saa ta mitte ühtegi nime nimetada ega kinnitada. „Saan öelda seda, et prokuratuur uuris ja pidas eelmisel nädalal kinni 18 meest, keda kahtlustati seksi ostmises alaealiselt. Kolme mehe puhul taotles prokuratuur kinni pidamist ja need mehed on praeguseks ka vahi alla võetud,“ sõnas Kallas. Kõikide kahtlustatavate tegevus toimus viimase kahe aasta jooksul ja neil oli vaid üks ohver – 15aastane poiss.

Karistusseadustiku järgi on rahalise tasu või muu hüve eest alla 18aastase isikuga suguühtesse asumise eest võimalik karistada kuni kolmeaastase vangistusega või kui tegemist on alla 14aastase lapsega, siis on karistuseks viis aastat vangistust. Vanuses veendumine või selle väljaselgitamine on seksiteenust osta sooviva isiku ülesanne.

Kolleegid on Intsus pettunud

„Ei tea, ei oska mitte ühegi sõnaga kommenteerida, täielik pauk oli,” lausub erakonna juhatuse liige Eiki Nestor. „Nihukest asja, kes see oskab ette näha... jumal hoidku.” Staažikas poliitik on vaat et sõnatu: „No muidugi paneb ohkama, jumal hoidku.”

Samuti juhatuse liige Ivari Padar ütleb, et ei oskagi midagi ütelda – ta on sama tark kui lehelugeja. „Väga kehv lugu. Kust sa oskad midagi sellist aimata,” lausub ta. „Kuid selline on elu – au Eesti politseile, et säärase asja läbi hammustas.”

„Olen täielikult šokis,” ütleb ka erakonna aseesimees ja Intsu kauaaegne kaasvõitleja Heljo Pikhof. Ta meenutab, et need olid just sotsid, kes algatasid 2012. aastal eelnõu alaealiselt seksi ostmise keelamiseks. Eelnõu, mis nüüdseks kehtib seadusena. „Sellist asja poleks osanud uneski näha, hästi-hästi pettunud olen,” lausub Pikhof.

Juristina nendib ta siiski, et lõpuks selgitab ikkagi uurimine välja täpse tõe. „Ilma selleta ei saa teda lõppkokkuvõttes süüdi mõista. Aga kui tõesti on nõnda, siis olen šokis ja pettunud,” ohkab Pikhof.

Intsult midagi säärast ei osanud ta mingil juhul oodata. „Aga alaealiselt seksi ostmisesse suhtun igal juhul ääretult negatiivselt. Mitte millegagi ei saa seda õigustada.”

Staažikas sots on pühendunud inimeste aitamisele

Tõnu Ints on staažikas poliitik, kes on kuulunud sotside ridadesse juba 1990. aasta septembrist. Ta kandideeris tänavu ka riigikogu valimistel ning kogus 64 häält, mistõttu parlamenti ei pääsenud. Enne erakonnast lahkumist aga kuulus Ints ka sotside juhatusse, kuhu ta valiti 9. juunil toimunud üldkogul.

Kümme päeva enne parteist välja astumist, mil ta alles juhatusse kandideeris, kirjutas Ints sotside Tartu piirkonna Facebooki lehel, et erakond vajab uut programmi ja sihte. "Meie suurimaks probleemiks on aga selgete põhiväärtuste puudumine, millele rajada oma eesmärgid ning seada sammud nende saavutamiseks. Meie erakonna programm, kus on kirjas põhiväärtused, pärineb sisuliselt 20 aasta tagusest asjast ehk ajast mil me veel veidi oma sotsiaaldemokraadiks olemist häbenesime ning otsisime nn "kolmandat teed"," kirjutab Ints. "20-aasta tagune Eesti ja tänapäeva Eesti on peaaegu kaks erinevat maailma. Muutunud on ka meie erakond. Meie read on täienenud paljude uute liikmetega, noortest on peale kasvanud uus põlvkond. Me peame taas sõnastama maailmavaatelised põhiväärtused, mille nimel me poliitikas igapäevaselt tegutseme."

Erakonnakaaslane ja endine riigikogu esimees Eiki Nestor on sotside kodulehel iseloomustanud Intsu kui väga head valikut valijale: "Tõnu on lahtise mõistuse ja suure südamega inimene, kes juba mitme aasta jooksul on pühendunud nende inimeste aitamisele, kellel on ühel või teisel põhjusel hetkel raske üksinda elus edasi minna. See eeldab inimeste mõistmist ja soovi neid aidata."

Sotsiaaldemokraatide peasekretär Rannar Vassiljev ütleb, et info, mis tal on, pärineb ajakirjandusest. Tõnu Ints ütles talle vaid seda, et tema vastu on algatatud kriminaalasi, mistõttu ta lahkub erakonna ridadest. "Detaile ta täpsustada ei saanud," lisab ta.

Rohkem ta Intsuga sel teemal rääkinud ei ole. "Alaealiselt seksuaalteenuse ostmine on kuritegu ja see pole mitte kuidagi aktsepteeritav," ütleb Vassiljev.

Noorte Sotsiaaldemokraatide president Joosep Vimm ütleb, et juhul kui süüdistused tõele vastavad, siis väärib see juhtunu hukkamõistu. "Konkreetses juhtumis usaldan politsei, prokuratuuri ja kui asi peaks nii kaugele minema, siis ka kohtu tööd. Detaile ma ei tea. Keegi pole meile midagi rohkem jaganud," lausub Vimm.