Eesti uudised

ESIKOHT: Eestis on maailma pikim emapalk (36)

Toimetas Viljar Voog, 16. juuni 2019 22:37
Eestis on arenenud maailma pikim vanemapuhkus.Foto: Julia Bogacheva
ÜRO värske uuring maalib enamikest maailma arenenud riikidest inetu pildi: värsked emad sunnitakse kiirelt tagasi tööturule. Eesti troonib positiivse külje pealt edetabeli tipus – siinne 85nädalane tasustatud emapalk on maailma pikim tulemus, vahendab Reuters.

UNICEFi koostatud raport vaatas 41 maailma edukaima riigi vanemahüvitisi (2016. aasta seisuga) ja jõudis üldkokkuvõttes hävitava järelduseni. „Kõik need riigid on võrreldes ülejäänud maailmaga rikkad, nii et nad kõik saavad endale lubada lastesse ja peresõbralikesse seadustesse investeerimist,“ sõnas teadlane Yekaterina Chzhen. „Mõned neist võiksid võib-olla olla efektiivsemad ja mõjusamad sellele raha kulutamises.“

Organisatsiooni soovitus on anda värsketele vanematele vähemalt kuus kuud tasustatud puhkust. 41 riigist vaid umbes pooled ületasid selle taseme. Tabeli tipus troonis Eesti 85 nädalaga, järgnesid Ungari (72) ja Bulgaaria (65).

Viimasele kohale arenenud riikidest jäi USA, kus vanemapuhkust ei eksisteeri. Reutersi uudises tuuakse võrdluseks, et ameeriklaste SKT on samas 750 korda Eestist suurem. Veel kaheksas riigis, näiteks ka Šveitsis ja Iirimaal, ei pakuta enne tööle naasmist värsketele vanematele mingit tasustatud hingetõmbe- ja perega veetmise aega.

Raport tuvastas samuti, et tihti jääb isadele pakutav puhkusaeg lühemaks, kui emade oma, aga meeste vanemapuhkus on samas paremini tasustatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee