Eesti uudised

Martin Helme: valitsuse positsioon ei andnud mulle voli ESM-i reformi blokeerida (114)

Ohtuleht.ee, 16. juuni 2019 11:44
Martin HelmeFoto: Tiit Tamme
Martin Helme kirjutab sotsiaalmeedias, et valeväidetega üritatakse temast jätta ullikese muljet, kes oleks justkui sattunud suurde linna keerulisse olukorda ja seal siis "soolotsedes" vaesele Eestile jälle suurt häbi teinud. Minister selgitab ja toob välja oma versiooni, mis juhtus Euroopa stabiilsusmehhanismi (ESM) lepingu muudatustest rääkival kohtumisel.

"Esiteks, ma ei ole kuidagi nõus, et ületasin oma volitusi Luxemburgi koosolekul. Vastab tõele, et valitsuse positsioon ei andnud mulle voli ESM-i reformi blokeerida. Seda ma ka ei teinud. Valitsus toetab ESM-i reformi üldiselt. Küll aga on valitsus ja riigikogu Euroopa asjade komisjon (ELAK) juba mitmeid kordi varasemalt kinnitanud, et meie toetama otsustamisel ühehäälsuse põhimõtet. See volitus oli mul olemas ja selle põhimõtte kaitsel olin ma lõpuni. Mingit soolot ei olnud. Tõenäoliselt ei uskunud lihtsalt mitte keegi Eestis, et meil tuleb kunagi minister, kes seisab Eesti huvide eest nii järeleandmatult," selgitab Helme oma postituses enesekindlalt.

Samal teemal

"Miks ma seda tegin? Sest me räägime sadadest miljonitest (maksimumis 1,3 miljardist) eesti maksumaksja rahast, mida praegu märgitakse ära suurtele Euroopa pankadele hädaabi laenuks. Ma ei nõudnud selle reformi peatamist või ära jätmist, ma ei nõudnud Eesti välja astumist ESM-ist, ma nõudsin, et selle otsuse juures, kus otsustatakse kellele, kui palju ja mis tingimustel meie raha antakse, peab ka Eesti saama kaasa rääkida. Kuna meie osalus ESM-is on väga väike, siis ainus viis, kuidas meie hääl loeb, on ühehäälsuse puhul. See on vähim, mida me saame nõuda, kui me juba selles süsteemis sees oleme," usub Helme, et ka selle teemaga üritatakse luua muljet erimeelsustest valitsuse sees.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee