Maailm

FOTO JA VIDEO | Siberi jahimees avastas 40 000 aastat tagasi elanud hundi pea (16)

Toimetas Greete Kõrvits, Tõnis Erilaid, 14. juuni 2019 18:31
Foto: Albert Protopopov via AP/Scanpix
Hundi pea leidis Jakuutias polaarjoone lähedal Tirehtjahi jõe kallastelt kohalik jahimees.

Leidu uurisid nii Venemaa, Jaapani kui ka Rootsi teadlased. Selgus, et tänapäevastest huntidest suurema sute peas on säilinud koed ja aju, kuid silmi enam pole. Hunt võis elada umbes 40 000 aastat tagasi, kirjutab Siberian Times. „Esimest korda maailmas leiti eelajaloolise hundi säilmed, mille pehmed koed on säilinud,“ kinnitab teadur Albert Protopopov.

Eluka hambad avaldasid teadlastele erilist muljet, olles palju suuremad ja teravamad kui tänapäeva Siberi hundi omad. Tema karvkatet iseloomustasid nad kui mammutisarnast. Protopopov kinnitab neile, kellele pea tundub värvi tõttu pigem karule kuuluvat, et selle kuju ütleb väga selgelt, et tegu on hundiga. Siiski ei usu ta, et tegemist on kunagi teadaolevalt Põhja-Ameerikas ringi jooksnud ürghundiga (canis dirus).

Foto: Valery Plotnikov via AP/Scanpix

The Siberian Times vahendab teadlaste sõnu, et küsimus, kas hundi pea eemaldus kehast aastatuhandete käigus loomulikul teel või koksas selle maha mõni eelajalooline jahimees, väärib uurimist. Arvestades seda, et hästi sälinud pea oli kinni külmunud pinnases, tundub siiski tõenäolisem, et hunt suri rahulikku surma ning jää liikumisega aega jooksul eraldus pea ülejäänud kehast, mis võib-olla vähem soodsates tingimustes aegamööda lagunes. Pealegi puuduvad igasugused arheoloogiline tõendid, et ürginimesed 40 000 aastat tagasi nendes piirkondades liikunud oleksid.