Eesti uudised

Linn pügas noortekampade kogunemiskohtades põõsad ja pani juurde turvakaamerad (16)

Reti Jõerand, 14. juuni 2019 16:55
Noortejõugud Kanuti pargis läinud suvel. Foto: Teet Malsroos
„Oleme teinud mitmeid muudatusi selleks, et parkides oleks turvalisem ja mugavam käia ning parkidesse koguneks vähem riskikäitumisega noori ja täiskasvanuid,“ räägib Tallinna Kesklinna vanem Vladimir Svet sellest, kuidas probleemsetes kohtades tuli põõsaid pügada ja turvakaameraid juurde panna. 

Pärast eelmise suve Kanuti aia noortekampade tegutsemist hakkasid Kesklinna valitsuse ametnikud koos politsei- ja piirivalveameti spetsialistitega sügisel läbi käima vanalinna ja kesklinna parke, et aru saada, mida peab linna keskonnas muutma. „Snelli tiigi ääres sai esmalt lammutatud üks vana kuur, mis päris pikalt meelitas ligi asotsiaalseid inimesi. Samuti sai harvendatud mõned põõsagrupid nii Snelli pargis kui ka teistest kohtadest. Mitmes kohas vaatasime üle, et kasvavad puud ei varjaks valgusteid ja olemasolevaid turvakaameraid,“ räägib Vladimir Svet. Tema sõnul korraldatakse parkides nüüd kultuuriüritusi, et noortele ja ka teistele külastajatele tegevust pakkuda. Nii toimubki näiteks Kanuti aias iganädalaselt suvel 3–4 tasuta üritust. Iga nädal korraldab pargis välitreeningu Kalev spa. 

Samal teemal

Politsei on välja pannud lisajõud

Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit ütleb, et alates 1. aprillist liiguvad jalgsipatrullid kesklinna piirkonnas, et noortel silma peal hoida. Sellega ennetatakse süütegusid, mida noored võivad korda saata. Lisaks paigaldatakse parkidesse valvekaameraid – esimene sai paika Valli tänaval. Valvekaameraid lisandub lähiajal ka Raekoja platsile Dunkri tänava nurgal ja Hopneri maja värava kohal ning Kanutiaeda. „Tänu kaameratele on konstaablitel võimalus vaadata, mis parkides toimub,“ räägib Saarniit. Tema sõnul on politseil teada need alaealised, kes pidevalt on kas alkoholi või keelatud aineid tarvitanud.  „Kui oleme vanematega ühendust võtnud, siis on tulnud kahetisi vastuseid. Ühel juhul on lapsevanemale suur uudis, et laps kampades hängib. Teisel juhul lapsevanem teab ja ütleb, et väga hea, et laps seal on. Vähemalt ei tule koju ja ei tekita muid probleeme,“ sõnab Saarniit. Ette on tulnud ka juhtumeid, kus alaealised on läinud alkoholiga liiale ja koguni teadvuse kaotanud. Sel juhul tuleb  kutsuda kiirabi, kelle kohus on juhtumist teatada ka politseile. 

Tänapäeval on alaealisele õigusrikkujale alternatiivkaristusi vähe. „Meil on näiteks Spin–programm, kuid sinna ei mahu kõik lapsed. Oleme kasutanud ka suulist hoiatust. Noortekeskus on ka üks võimalus, aga kõik oleneb lapsest. Mõnele piisabki näiteks ainult suulisest hoiatusest,“ räägib Saarniit ja lisab, et noorukeid  on saadetud ka üldkasulikule tööle. „Mõni on pärast seda väga seaduskuulekas. Samas on neid, kelle jaoks on see lihtsalt hea lahendus, kuidas mitte trahvi saada.“

Mobiilsete noorsootöötajate hulk on kasvanud

Tallinna spordi– ja noorsooameti noorsootöö osakonna juhataja Marko Ool sõnab, et noortega kontakti loomisel ning nende tegevusse kaasamisel on suur roll mobiilsetel noorsootöötajatel, kes käivad igapäevaselt noortega nende kogunemispaikades kohtumas. „Kindlasti ei tohi töötaja lihtsalt minna kohale ja noori kritiseerida või hurjutada. Siis ei teki vastastikust kontakti. Noorsootöötaja on tegelikult külaline noorte enda keskkonnas. Oluline ongi läbi erinevate meedotite saavutada see kontakt, et edasi liikuda. Meetodite spekter on lai,“ räägib ta.  

Kui mullu oli viis mobiilse noorsootöötaja ametikohta, siis tänavu on neid üheksa. Peamiselt tegutsevad nad Lasnamäe ja kesklinna piirkonnas. „Oleme aktiivsed ka Põhja–Tallinnas ja Mustamäel, kuid päris tervet linna ära veel ei kata.“

Noortele tuleb pakkuda tegevusi, mis neid sümpatiseerib. „Kui me läheksime noorte juurde ja ütleksime, et hakkame koos nüüd hoopis meisterdama, siis ilmselgelt see asi ei toimiks. Näiteks Kivila pargis teeme koos noortega supergraafika võistlust. Seal on parkuuriseinad ära soditud ja noored ise ka ütlevad, et need seinad ei näe head välja. Samad noored saavad siis pakkuda oma lahenduse, teevad kavandi ja teostuse,“ toob Ool välja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee