Maailm

SUUREPÄRASELT SÄILINUD: Siberist leitud hundi pea vanuseks on 40 000 aastat (20)

Toimetas Aare Kartau, 14. juuni 2019 12:32
Jääajal elanud hundi pea.Foto: Reuters/Scanpix
Siberist leiti umbes 40 000 aasta eest surnud hundi pea, mis oli jäise konditsiooni tõttu suurepäraselt säilinud, vahendab The Guardian.

Tähelepanuväärse leiu avastas Jakuutias Tirektjahi jõe äärest kohalik elanik Pavel Jefimov juba eelmisel suvel. Arktilise vöötme lähedal oli maharaiutud peal väga hästi säilinud karvkate, hambad, aju ning näolihased. Jefimov andis väärtusliku leiu üle Jakuutia Teaduste Akadeemiale. 

Koos Jaapani ja Rootsi teadlastega uuriti haruldase näidist pikalt. Tänaseks on avastatud, et tegu on umbes 40 000 aastat tagasi elanud isendi peaga. Jääajal elanud looma pea suurus annab aimu, et tollane hunt oli märgatavalt suurem kui tänapäeval metsades ringi hulkuvad hundid. Samuti kattis teda suurem karvkate.

Eksperdid arvavad, et hunt elas Siberi aladel 40 000 aastat tagasi. Foto: AP/Scanpix

Pea läbib nüüd plastineerimise, mille käigus asendatakse vesi ja rasv plastilise ainega, mis takistab kõdunemist ning aitab teaduslikel eesmärkidel imetaja põhikudesid säilitada. „See on keemiline protsess, et karv ei langeks välja ning me saaksime seda külmutamata olekus hoida,“ ütles Teaduste Akadeemia teadlane Valeri Plotnikov.