Maailm

Täiendatud 17.30

TANKERIRÜNNAKUD: USA sõnul näitab videomaterjal, kuidas Iraan ühelt aluselt miini eemaldas (46)

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 14. juuni 2019 17:30
Plahvatus õlitanker Front Altair pardal.Foto: Reuters/Scanpix
Neljapäeva hommikul toimusid Omaani lahel paiknenud kahel tankeril plahvatused ning tulekahju. USA kahtlustab juhtunus Iraani rünnakut. Nüüd on avaldatud videomaterjal, millega USA merevägi väidab, et iraanlased eemaldasid ühelt laevalt lõhkemata miini, vahendab The Guardian.

Mitu tundi pärast Panama lipu all sõitva tankeri Kokuka Courageous abikutsungit lähenes alusele inimesi täis kaater, kes eemaldasid väidetavalt laeva kere küljest lõhkemata magnetmiini. Udune must-valge videomaterjal näitab Kokuka Courageousi külje kõrvale sõitnud patrullkaatrit, mille ninas upitas end mees üles ning tõmbas mingi objekti tankeri kere küljest lahti. Toiming tehtud, sõitis väike paat kohe minema.

USA väitel oli tegu Iraani revolutsioonilise kaardiväe patrullpaadiga ning eemaldatud objekt oli magnetmiin, mis polnud plahvatanud. Pole teada, kas Iraani sõdurid eemaldasid miini, et varjata tõendeid nende rünnakust.

Kokuka Courageous. Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

Iraan eitab tuliselt USA süüdistusi. Vaid kuu aega tagasi said sarnases rünnakus Araabia Ühendemiraatide ranniku lähistel kannatada neli tankerit. Ka siis süüdistas Valge Maja Iraani ning ka siis eitas Iraani valitsus, et oleks kuidagi asjaga seotud.

Pärast neljapäevast intsidenti tõusis nafta hind maailmas nelja protsendi võrra.

Reedel kordas president Trump intervjuus telekanaliga Fox News seisukohta, et intsidendi põhjustas Iraan. Ta lisas, et ei usu, et Iraan läheks nii kaugele, et üritaks sulgeda Hormuzi väina. See on erakordselt tähtis meretee, mida igal aastal läbib umbes kolmandik merel transporditavast naftast. Trump lisas, et kui Iraan siiski otsustab väina sulgeda, ei jää see kindlasti kauaks nii. Küsimusele, kuidas Iraani peatada, vastas Trump: „Eks me näe.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee