Eesti uudised

Taani ristilipp Dannebrog 800  (2)

Linnaleht, 13. juuni 2019, 18:00
Margrethe II (kübaraga) käis Eestis riigivisiidil ka 1992. aasta juulis. Pildil on ta koos Arnold Rüütli ja Tallinna toonase linnapea Jaak Tammega Tallinna vanalinnas raekoja ees. Foto: Albert Truuväärt
Laupäeval kell 9 saabub kuningliku jahiga Lennusadamasse Taani kuninganna Margrethe II, et tähistada Taani lipu Dannebrogi 800. aastapäeva.

Just laupäeval saab Euroopa vanim riigilipp Dannebrog 800-aastaseks. Iga Taani koolilaps ja paremad Eesti ajalootundjad teavad, et 15. juunil 1219 toimus Tallinnas toonase Lindanise linnuse all lahing eestlaste ja Taani kuninga Valdemar II Võitja vägede vahel. Taanlased olid alla jäämas, kui legendi järgi langes taevast alla Taani lipp – punasel taustal valge rist. Dannebrog andis kuningale võiduindu ning taanlased suutsid eestlaste linnuse vallutada. Koos Tallinnaga langes Taani võimu alla kogu Põhja-Eesti. Tallinnagi jaoks on see lahing märgiline, sest esimest korda mainiti Tallinna kirjalikult selsamal päeval Henriku Liivimaa kroonikas.

Samal teemal

Margrethe II on Eestis käinud varem kahel korral: 1992. aastal riigivisiidil ja üheksa aastat hiljem eravisiidil. Kõik huvilised on oodatud tema saabumist kuningliku jahi Dannebrogiga ka laupäeval kell 9 Lennusadamasse tervitama.

Laupäeval kella 11–15 toimub Tallinnas Vabaduse väljakul Taani lipu aastapäeva puhul pereüritus. Keskpäeval algava rahvuslippude kontserdi aukülaliseks on ka Taani kuninganna. Kell 13 annavad džässkontserdi Caroline Henderson ja Nikolaj Hess, tund hiljem folgivad samas Arno Tamm ja Sofia-Liis Kose. Toidutänaval saab maitsta Eesti ja Taani köögi parimaid palasid. Perepäeval toimub lipumäng, mille peaauhinnaks on perepilet nädalavahetuseks Kopenhaagenisse seal asuva tivoli külastamisega.

Kiek in de Kökis avatakse laupäeval Tallinna linnamuuseumi ja Taani ajaloo muuseumiga Frederiksborgis ühisnäitus „Dannebrog ja Eesti 1219–2019“. Näitusel tehakse ülevaade Lindanise lahingu eelloost ja sündmustest ning Taani võimuperioodist Eestis aastatel 1219–1227 ja 1238–1346 ning sel ajal valitsenud Taani kroonitud peadest. Tutvustatakse ka Dannebrogi ordenit ning Dannebrogi ja kolme lõvi sümboolikat Tallinna ja Eesti heraldikas.

Rahvusraamatukogus avatakse reedel näitus „Dannebrog 800 – Taani lugu Eestis“. Väljapaneku keskmes on originaaldokumendid Eesti rahvusarhiivist, väärtuslikemana on eksponeeritud rahvusarhiivi kogude vanim ürik: Taani kuninga Erik IV 24. juuli 1240 kiri Harju-Viru ja Järva vasallidele kümnisekohustusest.

Digitaalne sild Kopenhaageniga avaneb arvuti vahendusel, mille kaudu saab uudistada Taani riigiarhiivis säilitatavat Taani hindamisraamatut. 13. sajandil koostatud Taani riigi maade loetelu üks osa – Eestimaa nimistu on tähtsamaid Põhja-Eesti vanema ajaloo, eriti koha- ja asustusajaloo allikaid.

-----------------------------------------

Taani kunsti suurnäitus Kadriorus

Taani kuninganna Margrethe II ja Eesti president Kersti Kaljulaid avavad laupäeval Kadrioru kunstimuuseumis näituse „Dannebrog – taevast langenud lipp“.

Tegemist on Eestis esmakordse nii ulatusliku Taani kuldaja kunsti väljapanekuga. Näitusel on ka Taanis väga tuntud ja enamasti Taani riikliku kunstimuuseumi püsiväljapanekus asuvaid teoseid.

Erilise tähelepanu pälvib kunstnik, kelle teos sai näituse toimumise põhjuseks – Taani lipu sündimise hetke kujutava maali autor Christian August Lorentzen (1749–1828). Tema maali „Legend Taani lipu Dannebrogi taevast alla langemisest Eestis Lindanise lahingu ajal 1219. aastal“ tunneb Taanis igaüks, kuid näitusel ei ole seda esitatud mitte ainult kui omamoodi patriootiliseks ikooniks kujunenud teost, vaid seda vaadatakse kunstniku sageli teravalt satiirilise ja poliitiliselt angažeeritud loomingu taustal.

Kunsti ja eriti ajaloomaali roll inimeste teadvuse ja riiklike poliitikate suunaja või peegeldajana on üks näituse aspekte, mis muudab selle vaatajale ühtaegu huvitavaks ja harivaks ning aktuaalseks ja mõtlemapanevaks. Näitusega kaasneb eksponeeritavaid teoseid tutvustav kataloog.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee