Foto: MATI HIIS
ohtuleht.ee 13. juuni 2019 19:23
„Ega me ei hakka ka nüüd lihtsalt kiusu pärast selleks, et kedagi maha võtta ja mingite oma inimestega asendada, niisuguseid samme kindlasti tegema,“ tõdes Mart Helme vastuseks, et mis saab, kui mitmete kõrgete ametiisikute ametiajad lähiajal lõpule jõudma hakkavad. Nädalaid hiljem on koalitsioon aga lõhki küsimuses, kas riigi peaprokurör Lavly Perling võiks selles ametis jätkata veel teisel ametiajal, või leitakse mõni teine – just EKRE-le sobilik kandidaat, sest teistel Perlingule etteheiteid ei ole.

Tõsi, abielu kaitsepolitsei peadirektori asetäitjaga pole pinnuks silmas üksnes EKRE-le, vaid on keskne argument Perlingu jätkamise vastu ka kirjades, mida levitavat anonüümseks jäänud advokaadid. Peaprokuröri ründamine perekondlike sidemete kaudu on seega tõepoolest kaalutluskoht. Ent see ei pruugi olla EKRE vastuseisu ainus põhjus, nagu võib välja lugeda erakonna kongressil esimehe suu kaudu kõlanud mõttest: „Ka meil Eestis on näha, kuidas aja jooksul üles ehitatud ringkaitset jätkuvalt tugevdada püütakse.

Selle kõige nähtavamaks osaks on ühtede ja samade inimeste maksimaalselt kaua ametis hoidmine. /…/ Ametisse saavad ainult õiged ja süsteemile lojaalsed ning seda käigus hoidvad inimesed.“ Perlingu ametis jätkamise takistamine võiks olla esimene demonstratiivne samm selle nn ringkaitse purustamisel, mida Helme on oma toetajaile lubanud.

Ent vältimatult tõuseb küsimus, keda asemele panna. Ja veelgi enam: kas sel moel leitud kompromisskandidaat on tõepoolest pädevaim oma tööd tegema või on pelgalt poliitikuile kõige mugavam ja probleemivabam variant. Kuniks EKRE pole enda eelistatud kandidaatide nimesid avalikustanud, pole seda paraku võimalik hinnata.

Seda, kuidas iga hinna eest konsensust taga ajades ei pruugi tulemus olla kõige mõistuspärasem, nägime alkoholiaktsiisi jõulise langetamise puhul, mis teeb – vastupidiselt alguses plaanitule – just kange alkoholi rahvale kättesaadavamaks. Sisserände töögruppi ei saadetud laiali aga mitte sellepärast, et mured võõrtööjõuga saanuks Eestis üldse otsa, vaid osapoolte võimetuse tõttu jõuda kompromissini, milliseid ettepanekuid valitsusele esitada.