Maailm

USA lubab Poolas endiselt Venemaad heidutada (8)

Tõnis Erilaid, 13. juuni 2019 16:11
TERVITAVAD HÄVITAJAT: Presidendid jälgisid koos abikaasadega Valge Maja aiast F-35 ülelendu. Trump kiitis, et tegu on maailma parima sõjalennukigaFoto: AFP/Scanpix
„Venemaa näitab jälle oma ebasõbralikku keiserlikku palet ja otsib endiselt võimalusi meie vallutamiseks,“ kurtis Poola president Andrzej Duda kohtumisel USA presidendi Donald Trumpiga Valges Majas. Trump lubas saata Poolasse Venemaa heidutamiseks veel kuni 2000 sõdurit ja eskadrilli lahingudroone MQ-9 Reaper.

Juba praegu on Poolas umbkaudu 4500 Ühendriikide sõdurit roteeruvates üksustes ja sinna viidi ka õhutõrjerakette Patriot. Kuigi Poola on valmis kulutama kaks miljardit dollarit USA alalise baasi loomiseks ning nagu Duda meelitavalt ütles, võidaks see nimetada Fort Trumpiks, siis sellele ettepanekule Trump selgesõnalist vastust ei andnud. Ta ütles vaid, et see on huvitav idee. President ilmselt ei riskinud Venemaad baasijutuga ärritada. Seda enam, et paari nädala pärast kohtub ta president Vladimir Putiniga. 

Kohtumisel lepiti kokku selleski, et Poola ostab Ühendriikidelt 32 uusimat hävitajat F-35 ja sõjavarustust. Alustatakse ka veeldatud gaasi transporti USAst. Trumpi sõnul on tehingute maht kaheksa miljardit dollarit. Gaasiga seoses ei saanud Trump jätta puudutamata Nord Stream 2 projekti ja hoiatas Saksamaad Venemaa gaasist sõltumise ohu eest. „Me kaitseme Saksamaad Venemaa eest ja ometi maksavad sakslased Venemaale gaasi ostes miljardeid dollareid,“ kurtis Trump, kuid ei täpsustanud, milliseid sanktsioone kavatseb USA sõnakuulmatuse eest rakendada.

Duda oli Ühendriikides külas juba teist korda vähem kui aasta jooksul. Seekord pühendati visiit Poola NATOga liitumise 20. aastapäevale ja 30 aasta möödumisele selle riigi kommunismiikkest vabanemisest. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee