Eesti uudised

KAS TUNNED ÄRA? Need on Eestimaa tuntuimad kerjused (53)

Kalle Valge, 13. juuni 2019, 18:24
Kerjus Tallinna tänavalFoto: Laura Oks
Kerjust eristab kerjusest nii mõndagi – lisaks neile santidele, kes istuvad kaubanduskeskuse ees, tops peos ja kaeblik grimass näol, jalutavad meie tänavatel ka mitmed legendaarseks saanud kerjused, kelle jaoks on kerjamine juba elustiili küsimus.

Esmaspäeval ilmus Õhtulehes artikkel, kus Kristiina Tilk viis Tallinna kesklinnas läbi osaluseksperimendi kerjusena. Kuigi tänavail kohatud kerjused on aeg-ajalt ka kontvõõrad, on põhilised näod meile ikkagi tuttavad ja teada.

Hea näide ülikoolilinnast Tartust – juba aastaid jalutab kesklinna tänavail muusik ja kõnemees Erkki, kes aasta-aastalt üha kirevamaid salle kannab. Ta on tavapärane külaline mistahes avalikel üritustel ning sai üldisemalt kuulsaks videoga „Miljoni võte”, kus sangar juubeldab tänavakorvpalli võistlusel kaugelt visatud korvi peale. Harilik on, et Erkkit linnapildis märgates on tal sõrmede vahel ka õllepudel, kuid tudengite ja linnarahvaga saab ta sellegipoolest juba aastaid hästi läbi.

Kerjus Tallinna Kaubamaja lähedusesFoto: Arno Saar

Suvepealinnas Pärnus tegutseb juba pikki aastaid pudelikorjaja Vovka, kelle kuulsaimaks väljendiks on: „Sjenti on?” Kerjab tema nimelt sente ja ainult sente – juba aastaid. Väidetavalt on mehel tegelikult Sindis korter, aga sellest hoolimata käib ta igapäevaselt Pärnus pudeleid otsimas. Kord pakkus kolleeg toimetusest talle paberraha. Selle andis Vovka tagasi ja küsis vastu: „A... kas sul sjente pole?“

Haapsalus on lisaks Valgele Daamile veel üks legend – Gunnar. Tema on tänaseks juba siit ilmast lahkunud, kuid väidetavalt elatus Gunnar terve elu pudelikorjamisest ning töötas vaid kaks päeva ühes kohalikus kalakombinaadis. Paljude jaoks oli just tema Haapsalu linna hing – pärast tema surma 2011. aastal soovisid Haapsalu linna elanikud talle suisa skulptuuri püstitada, kuid rahanappuse tõttu jäi grandioosne plaan siiski kavandi-tasandile.

Kerjus Tallinnas Viru Keskuse kõrval pargisFoto: Teet Malsroos

Nagu aimata, on Tallinna kerjuste ringkond kõige värvilisem ning sestap ei võta me ka vastutust kedagi teistest kuulsamaks tunnistada. Küll aga toovad suvetuuled Tallinna igal aastal autode viisi turist-kerjuseid, kes on suuremalt jaolt pärit Rumeeniast. Autode viisi just selle pärast, et kui pimedail-jalutuil kerjustel „tööpäev” lõpeb, pühivad nad riietelt tolmu ning kalpsavad mängleva kergusega maasturisse ja vuravad koju. Järgmiseks hommikuks on nad pabertopsiga koogutamiseks taas värsked (ja puhanud) ning sügise saabudes lendavad nad rändlindude kombel tagasi lõunasse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee