Poliitika

Õiguskantsler: keelatud annetuste peatamiseks tuleb erakonnaseadust muuta (11)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 13. juuni 2019, 11:44
Õiguskantsler Ülle MadiseFoto: Tiina Kõrtsini
Õiguskantsler Ülle Madise teatas, et parteide keelatud annetuste vastu võtmise peatamiseks on tarvis erakonnaseadust muuta, kuna praegused sanktsioonid ei ole piisavalt selged ja mõjusad. 

Madise pöördus justiitsministri poole palvega algatada erakonnaseaduse muutmine. Õiguskantsleri hinnangul ei ole keelatud annetuse vastuvõtmise eest erakonnaseaduses kehtestatud sanktsioonid arusaadavad, rakendatavad ega mõjusad. See on vastuolus õigusselguse põhimõttega.

„Esmapilgul tunduvad erakondade rahastamispiirangute tagamise abinõud mõjusad. Praktika näitab, et need siiski ei välista keelatud rahastamise toel konkurentsieelise saamist. Nii jääb reeglite järgimine paljuski vaid erakondade südametunnistuse asjaks,“ teatas Madise.

Keelatud annetuse vastuvõtmise tagajärjed tuleks Madise sõnul seaduses selgelt kirja panna. Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni ettekirjutused keelatud annetuse tagastamiseks või riigieelarvesse kandmiseks tuleks muuta sundtäidetavaks, samuti võiks kaaluda keelatud annetuse rahastajale tagastamise asemel selle kandmist riigieelarvesse.

Täpsustada tuleks ka reeglite rikkumise eest erakondadele riigieelarvelise eraldise vähendamise tingimusi ja korda ning laiendada erakondade rahastamise järelevalve komisjoni õigusi kolmandatelt isikutelt teavet saada. Kui komisjon ei saa nõuda teavet teistelt asjaga seotud isikutelt (näiteks annetuse tegijalt), on kõiki asjaolusid välja selgitada keeruline. Selle puuduse saab küll osaliselt kõrvaldada kohtumenetluses, kuid pelgalt dokumentide saamiseks kohtusse pöörduda ei ole järelevalve mõttes tõhus ning koormaks asjata õigussüsteemi.

11 KOMMENTAARI

o
Oskar von Juust 16. juuni 2019, 17:24
kus olid kõik eelmised õiguskantslerid?Kas nende tegemised tuleb nüüd kuulutada nullilähedaseks?Või hea palk tumestas nende mõistuse?
o
Oskar von Juust 16. juuni 2019, 17:12
Enne lugemist reklaamib eestlaste oma panka(Lõhmus) aga point on selles,et eestlane on nälkjas,koorib omalt veel paksema naha kui välispangad.17,65% k...
(loe edasi)
Loe kõiki (11)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee