Küpsed litšipuu viljad.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 13. juuni 2019 11:03
Põhja-Indias on viimase kümne päeva jooksul hukkunud müstilisse ajuhaigusesse teadaolevalt 31 last. Tervisetöötajad arvavad, et haigus on seotud litšipuu viljades leiduva mürgise ainega, vahendab The Guardian.

Kõik surmad leidsid aset Bihari osariigis Muzaffarpuris, mis on tuntud viljakate litšipuude poolest. Tervisetöötaja Ashok Kumar Singhi sõnul esines igal lapsel ägeda peaajupõletiku sümptomid ning enamikul oli glükoositase veres järsku alanenud. Vähemalt 40 samade sümptomitega last tohterdatakse hetkel intensiivraviüksustes.

Haigusepuhangud on suvekuudel esinenud Muzaffarpuris ning selle naaberpiirkondades iga-aastaselt alates 1995. aastast. Tavaliselt satub see ajale, kui litšipuud vilja kannavad. Singhi väitel on tervishoiuosakond avaldanud nõuanded vanematele, kuidas lapsi kuumade suvepäevade ajal kaitsta.

Kohaliku nimetusega haigus chamki bukhar võttis 2014. aastal lausa 150 inimese elu. 2015. aastal jõudsid USA teadlased järeldusele, et ajuhaigus võib olla seotud mürgise ainega, mis leidub eksootilises litšiviljas. Siiski jäi neile haigusega seoses palju selgusetuks ning teadlased tõdesid, et haiguse põhjustaja kohta on vaja põhjalikumat uurimistööd.