Eesti uudised

LIIGNE TÖÖKOORMUS: Eestis ei julge veerand töötajatest pikemat puhkust võtta (5)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 13. juuni 2019 10:13
Foto: Jürgen Niit
Eestis ei saa iga neljas töötaja endale lubada seaduses ette nähtud kahenädalast puhkust. Peamiseks takistuseks on liigne töökoormus, aga ka hirm palgas kaotada.

Eesti Eesti töölepingu seadus näeb ette, et töötajal tuleb kalendriaasta jooksul puhata järjestikku vähemalt 14 kalendripäeva. 

Eesti suurima tööportaali CVKeskus.ee värske pea 2700 töövõtjat kaasanud uuring näitas, et 11 protsenti loobuvad pikast puhkusest, kuna töökohustused ei lase kaks nädalat järjest tööülesannetest eemal olla. Kolm protsenti vastanutest kartsid, et lubades endale pikemat puhkust kaotavad nad palgas. Kümme protsenti ei soovinud öelda, miks nad pikka puhkust ei taha. 

„Varasemad uuringud on näidanud, et tööjõupuudus sunnib tööandjaid tõstma olemasolevate töötajate töökoormust. Värske töötajate puhkuseplaanide uuring näitabki, et kahenädalane puhkus on muutumas pigem luksuseks, mida paljud endale lubada ei saa,“ kommenteeris uuringu tulemusi CVKeskus.ee turundusjuht Henry Auväärt.

Uuringust selgus ka see, et käesoleval aastal on kahenädalasel puhkusel juba olnud kõigest 16 protsenti töövõtjatest. Suurem osa töövõtjatest, kes kavatsevad tänavu kaks nädalat järjestikku puhata, plaanivad puhkuse välja võtta aasta teises pooles. „Seega on teisel poolaastal töötajatel oodata veelgi suuremat töökoormust, kuna suur osa töötajatest peavad asendama ka puhkavaid kolleege,“ lisas Henry Auväärt. 

Kahenädalast puhkust saavad endale enim lubada pärnakad

Küsitlus näitas, et kui niinimetatud suvepiirkondade nagu Pärnu, Hiiumaa, Saaremaa ja Läänemaa töövõtjatest ei saa endale kahenädalast puhkust lubada iga viies töötaja (21 protsenti), siis Kesk-Eestis ei ole pikka puhkust võimalik võtta pea igal kolmandal töötajal (31 protsenti). Suuremates linnades nagu Tallinn ja Tartu ei plaani kahenädalast puhkust kasutada iga neljas vastaja.

Ohtlikult vähe puhkavad ehitajad ja turundajad

Valdkondade lõikes ei plaani kahenädalast puhkust tänavu välja võtta koguni 37 protsenti ehitussektori ja 36 protsenti turunduse- ja reklaami valdkonna töötajatest. Kõige paremad võimalused puhata on riigisektori töötajatel, kus kahenädalase puhkuse jätab vahele kõigest 4 protsenti töövõtjatest. Töökoormus segab aga enim finantssektori töötajate puhkuseplaane.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee