Eesti uudised

MEIE TEGELIK OLME: kümnendik kodusid on kanalisatsioonita, vee saab majja vaid ämbriga (60)

Maaleht, 13. juuni 2019, 07:15
Kaev Foto: Aldo Luud
Kuigi Eesti kuulub Euroopa Liitu ja NATOsse, on igas kümnendas kodus olukord selline, et vett veetakse tuppa pangega, solki veetakse samamoodi, ihuhädade õiendamiseks on kuivkäimlad ja suuremates peredes käiakse vee puuduse pärast vahetustega pesemas.

Riiklike registrite põhjal on Eestis üle poole miljoni kasutatava eluruumi – voolava vee ja vesiklosetita kodusid on 15 000 ja need on jagunenud maakonniti erinevalt nii, et Ida-Virumaal ja Harjumaal on selliseid veeta elamisi alla nelja protsendi, samas kui Jõgevamaal on neid 37 ja Võrumaal 33 protsenti.

Üheks põhjuseks võib olla see, et vett lihtsalt ei olegi ja kaevuveest sõltuvatel inimestel on pärast möödunud suve põuda veetase siiani normaalsest madalam ning kui vett on, siis ei pruugi jälle jätkuda raha vee majja vedamiseks, sest kuigi riik toetab rahaliselt hajaasustuse programmi käigus kodude täiustamist, siis kolmandik kuludest jääb ikka elanike kanda ja paljud maal elavad inimesed on ka nende paarituhande euro leidmisega hädas.

Vesikloseti puudumise taga võib olla ka lihtsalt see, kuidas vana maja on ehitatud, sest kui maja ehitaja ei ole algse plaani järgi vannitoa jaoks eraldi ruumi määranud, ei jäägi paljudel muud üle, kui vannituba ehitada sahvrisse, kööki kardina taha või teha selle jaoks eraldi juurdeehitus.

Mõni inimene on kuivkäimlaga nii harjunud, et ei soovigi vesiklosetti ja alati on ka võimalus, et registri andmed valetavad, kuna leidub neid, kes ei ole vahepeal vannitoaga täiustatud maja ehitusregistrisse kandnud.

Refereeritud artikli täistekst Maalehes.

60 KOMMENTAARI

o
Ott 14. juuni 2019, 10:11
Kõik mis on halvasti on reformistlike valitsuste töö tulemus ja kõike korraga ei saa paremaks muuta sest seda on väga palju ja kõik võtab aega.
t
Teeline 13. juuni 2019, 21:28
Kulla "jah / täna, 10:34", ära osta alkot!
Loe kõiki (60)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee