Maailm

Macron: Euroopa Komisjoni presidendiks passiks kõige paremini Angela Merkel (10)

Tõnis Erilaid, 12. juuni 2019 19:52
VASTUOLUD? Fotolt jääb mulje, et Angela Merkel kavatseb Emmanuel Macronile äiata, kui too teda rahustavalt õlale patsutab.Foto: Reuters/Scanpix

Mai lõpus istusid Euroopa mõjukaimad poliitikud, Saksa liidukantsler Angela Merkel ja Prantsuse president Emmanuel Macron, Brüsselis eravestlusele igavavõitu pruunide nahktugitoolidega ruumis, ainsaks ehteks kehva väljanägemisega potilill aknalaual. Üks teemadest oli, kuidas kõrvaldada vastuolu: Merkel nägi Euroopa Komisjoni tulevase presidendina sakslast Manfred Weberit, Macron pigem praegust Brexiti läbirääkijat, prantslast Michel Barnieri. Tulemusi kõnelusel polnud, aga teisipäeval lõhkas Macron tõelise uudispommi: tema näeks Angela Merkelit ennast komisjoni presidendina. 

Mõte pole iseenesest uus. Sügisel ametist lahkuv Euroopa Komisjoni praegune president Jean-Claude Juncker ütles kevadel, et kantsler Merkel on sobiv kandidaat juhtivale ametikohale Euroopa Liidus. Juncker küll ei täpsustanud, millist ametit ta mõtles, kuid lisas, et ta ei suuda ette kujutada, kuidas Merkel pärast kantsleriametist loobumist järsku poliitikast kaob. Ühtlasi nimetas ta Merkelit tõeliseks postmodernistliku kunsti loominguks.

Toona väitis väljaanne BuzzFeed kohe anonüümsele kõrgele ametnikule toetudes, et Merkel olevat eravestlustes kinnitanud, et ei soovi asuda Euroopa Komisjoni presidendiks ega ka asendada Donald Tuski Euroopa Ülemkogu juhina – need on kaks Euroopa Liidu tähtsaimat ametikohta. „Ta on täiesti kindel, et pärast kantsleriametist lahkumist ei taotle ta enam ühtegi poliitilist ametikohta,“ väitis teinegi allikas, kes väitis, et tunneb hästi Merkeli mõtteviisi ja teab, et kantsler ei talu, kui mõni riigijuht peaks teda mõnda Euroopa Liidu ametikohale soovitama.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

08.05.2019
Millega läheb ajalukku Suurbritannia peaminister Theresa May?
17.04.2019
KUULUJUTUKATEL PODISEB: kas Angela Merkel kolib Berliinist Brüsselisse?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee