Eesti uudised

Uuring: eestlased on endiselt ümbrikupalgausku

Ümbrikupalga saamine maksis eakale kojamehele valusalt kätte (95)

Kristjan Väli, 12. juuni 2019, 17:43
Ümbrikupalk.Foto: Joosep Martinson
Kojamehena töötanud eakas mees sai ametliku palga kõrval osa töötasu sularahas ehk nn ümbrikupalgana. Kuni ühel ilusal päeval ta ei saanud enam palgalisa. Vaielda on aga raske, sest käest-kätte antud raha on keeruline kui mitte võimatu tagantjärele tuvastada. Kojamehe lugu pole aga erandlik: igal aastal jääb sadu eestlasi rahast ilma, sest nad võtavad ümbrikupalka vastu. 

Värske uuring näitab, et ümbrikupalka saanud töötajate arv langes tunamullusega võrreldes märkimisväärselt: 13 protsendilt kuuele protsendile. Maksuameti riskianalüüs ütleb aga, et rõõmustamiseks pole põhjust, sest riigile tekitatud kahju on varasemate aastatega võrreldes ikkagi samale tasemele jäänud. MTA analüüs näitab, et ümbrikupalkade maksmise tõttu laekumata jääv maksusumma on 86,4 miljonit eurot, millest 65,1 miljonit moodustab osaline ümbrikupalk – osa palgast on ametlikult koos maksudega, osa mitte.

Ümbrikupalgaprobleem ei ruuna üksnes riigi rahakotti, vaid ka töötajate oma. Kahjuks levib endiselt tagurlik mõttemall, et mustalt töötamine toob probleeme kaasa üksnes tööandjale. Paraku pole see nii ja paljud töötajad on saanud seetõttu valusalt pügada. Maksu- ja tolliameti poole pöördub igal aastal hulganisti inimesi, kes ei ole ühel või teisel põhjusel oma raha kätte saanud. Näiteid on seinast-seina. Mõnikord saadakse raha osaliselt kätte, teinekord võib aga jääda kõigest ilma.

Teismelised koristajad pääsesid ehmatusega

2018. aasta suvel töötasid kaks teismelist tüdrukut hotellis, kus nad tegid abitöid. Muu hulgas koristasid nad tube. Tüdrukud töötasid suulise lepingu alusel. Kui läks maksmiseks, siis tööandja vassis. Õnneks suutis töövaidluskomisjon tuvastada töölepingulise suhte alguse ja lõpu ning mõistis tüdrukutele välja töötasu ja viivise. Kõigil ei lähe aga nii hästi. Haldusettevõttes kojamehena töötanud eakas mees sai osaliselt töötasu sularahas. Tööandja kandis töölepingus kokku lepitud palga talle pangakontole, aga ühel hetkel ta ei saanud enam sularahas palgalisa. 

Tööandja eitas sularahas tasumist ja kuna kojamees ei suutnud kokkulepet suurema palga kohta tõestada, jäigi ta rahast ilma.

Vahel saavutatakse poolik võit. Probleemid on eriti sagedased tekkima ehitusvaldkonnas, kus ringleb sularaha rohkem. Ümbrikupalk on kõige levinum just nimelt ehituse ja teeninduse sektoris.

„Ühele ehitajale jättis tööandja maksmata kolme kuu palga ja kasutamata jäänud puhkusehüvitise. Töölepingus oli kirjas brutotöötasu 900 eurot, kuid mees sai tööandjalt tegelikult igal kuul sularahas 500 eurot lisaks. Kuna ehitaja ei suutnud tõendada sularahas saadavat töötasu, lähtus töövaidluskomisjon töölepingus kokku lepitud palgast ja rahuldas kolme kuu palganõude summas 2700 eurot. Sularahas saadud töötasu ei arvestatud puhkusehüvitise väljamõistmisel,“ toob maksu- ja tolliameti pressiesindaja Kaia-Liisa Tabri näite. 

Maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Rivo Reitmann ütles uuringu tutvustamisel, et vähehaaval olukord paraneb ja selleks pingutab amet mitmel rindel. „Meie üha tõhusam analüüs ümbrikupalgariskiga ettevõtetest aitab ametil jõuda paremini ettevõteteni, kus toimub veel ümbrikupalga maksmine. Suhtleme nendega eeskätt nõustamise vormis ning 36 protsenti ettevõtetest kohendabki kolme kuu jooksul pärast kontakti meiega oma maksukäitumist,“ selgitas Reitmann.

Salaalkoholilembus pole kasvanud

 Maksu- ja tolliameti tellitud ja Eesti konjunktuuriinstituudi tehtud uuring ei puudutanud ainult ümbrikupalka, vaid ka salaalkoholi levikut. Viimase populaarsus ei ole viimaste aastate aktsiisitõusust hoolimata tõusnud. Enamik uuringus osalenud kodanikke põhjendab salaalkoholist eemalehoidmist sellega, et see on nende põhimõtete vastu. Paljud leiavad, et selline alkohol võib olla tervisele ohtlik. 4% tarbijatest, kes on otsustanud salaalkoholi endiselt pruukida, ütleb, et valiku põhjus on riigiviinast soodsam hind. Uuring toob välja, et salaalkoholist on kõige populaarsem viin, mida on ostnud 49% kõigist sellise alkoholi tarbijatest.

95 KOMMENTAARI

m
MTA 13. juuni 2019, 16:38
peab alustama oma ridade puhastusest, siis kõik teised riigiametid,MTÜ-d ja SA-d. Kui üksikettevõtja maksab pool teenistusest riigimaksudeks, kas on see siis normaalne? Aruanded lähevad iga kuu Maksuametisse, kui nende andmetega ei osata midagi teha, siis milleks neid üldse vaja on?
t
to väikest riiki 13. juuni 2019, 16:07
Ja EL-i suured vürstid teevad seda sama!
Loe kõiki (95)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee