Pealtvaatajad Botswana ülemkohtu saalisFoto: AFP/Scanpix
Maailm
12. juuni 2019 17:09

Botswana tühistas homoseksuaalseid suhteid keelava seaduse (2)

Teisipäeval võttis Botswana riigkohus vastu otsuse, millega tühistas koloniaalaegadest pärit seaduse, mis keelab samast soost täiskasvanud isikute seksuaalse läbikäimise.

CNN vahendab, et kohus oli oma otsuses üksmeelne. Põhjendusena tõi kohus esile selle, et seadus oli diskrimineeriv, käis põhiseaduse ning avaliku huvi vastu. Kohtuotsuse väljakuulutamise järel rõkkas kohtusaal rõõmuhõisetest.

Ülemkohtunik Michael Leburu kommenteeris, et ülekohtune seadus ei mõjuta negatiivselt vaid LGBT+ kogukonda, vaid hoiab tagasi kogu ühiskonda. „Ühiskondlik kaasatus on vaesuse lõpetamisel ja ühise heaolu edendamisel võtmetähtsusega,“ sõnas kohtunik Leburu.

Riigi ülemkohtu poole pöördus 21aastane Botswana ülikooli tudeng, kes selgitas, et ühiskond on koloniaalaegadest saati palju muutunud ning samasooliste suhted on rahva seas rohkem aksepteeritud.

Botswana kriminaalkoodeksi 164. paragrahvis seisis, et „igasugune inimestevaheline kehaline läbikäimine, mis on loodusseaduste vastu“ ning seda võis karistada kuni seitsme aasta pikkuse vangistusega. Paragrahv 167 keelas „ebasündsa tegevuse“, seda nii avalikus kui privaatses sfääris. Seda rikkunud isikuid ähvardas kuni kaheaastane vangiminek.

Viiekümne neljast Aafrika riigist on samast soost isikute seksuaalsuhted kriminaliseeritud kolmekümne ühes. Sudaanis, samuti mõnedes Nigeeria ja Somaalia regioonides karistab kohus selliseid suhteid surmanuhtlusega. Mauritaanias on surm üks võimalikest karistutest. Tansaanias võib samasooline paar minna eluks ajaks vangi. Paljud riigid karmistavad viimasel ajal LGBT+ vastaseid seadusi. Kuid siin-seal on lisaks Botswanale tunda ka muutuste tuuli. Mosambiik tühistas homoseksuaalseid suhteid kriminaliseeriva seaduse 2015. aastal, sama on teinud ka Roheneemesaared ning São Tomé ja Príncipe. Mõned Keenia kohalikud kohtud võtavad riigi seadustele vaatamata pisut leebemaid hoiakuid. 2018. aastal leidis apellatsioonikohus Mombasa linnas, et geisuhtes kahtlustatavatele meestele tehtav sunniviisiline pärasoole ülevaatus on põhiseadusega vastuolus.