Krimi

VIDEO JA FOTOD | NAGU FILMIS: mupo ja politsei ajasid Tallinnas taksojuhti taga (12)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 12. juuni 2019 14:04
Põgenenud taksojuht nabiti kinniFoto: Munitsipaalpolitsei amet
Mai lõpus leidis Tallinnas aset vahejuhtum, mis meenutas märulifilmi. Politsei ja mupo nägid kurja vaeva, et põgenevat taksojuhti kinni nabida.

Mupo patrull oli 26. mail teostamas oma igapäevast graafikujärgset patrullteenistust, kui kahtlust äratas Kaubamaja juures kõnniteel parkiv taksotunnustega sõiduk. Inspektorid läksid olusid kontrollima, kuid juht sõitis korraldusi eirates üle kõnnitee patrulli eest ära. Koheselt võeti ühendust ka politseiga ja tagaajamine võis alata. Politsei reageeris kiiresti, põgenenud sõiduk peatati Ahtri tänaval.

Ka pärast kinni pidamist keeldus taksojuht vajalikke dokumente esitamast ning pidas end üleval äärmiselt ebaviisakalt. Taas tuli sekkuda politseil ning taksojuht, keeldunud koostööst ning allumata korrakaitsjate käsklustele, proovis taas põgeneda. Politseiinspektorid olid sunnitud sõidukijuhi suhtes kasutama füüsilist jõudu.

Edasise kontrollimise käigus selgus, et taksojuhil puudusid tasulise taksoveo teenuse osutamiseks vajalikud dokumendid – sõidukikaart ja ka teenindajakaart, kuigi sõidukijuht kasutas plafooni, hinnakirju ja taksomeetrit. Mupo alustas juhi suhtes väärteomenetluse.

Juht on korrakaitsjate „vana tuttav“, kelle liiklusrikkumiste konto on üles loetletud kolmel, tihedas kirjas A4 lehel. Lisaks näitab karistusregister, et mehel on hetkel 48 kehtivat karistust  – teda on karistanud nii mupo kui ka politsei. Suur osa trahvidest on kas maksmata või läinud kohtutäiturile.

Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti juhataja Aivar Toompere sõnul on korrakaitsjate jaoks kurvastav asjaolu, et seadusandluse lõtvus ja ettevõtlusvabaduse soodustamise sildi all vohab taksonduses ebaaus äritegevus. '

„Tihti puuduvad teenuse pakkujal taksoteenuse osutamiseks vajalikud dokumendid, puudub elementaarne keeleoskus, käitumiskultuur ja taksokindlustus. Lisaks on paljudel juhtidel varasemad või kehtivad karistused varguste, röövimiste, tapmiste, inimkaubanduse, kehalise väärkohtlemise, alkoholijoobes sõitmise või muude toime pandud süütegude eest.

Paraku sõidutavad sellised juhid inimesi ringi igapäevaselt ja järjest rohkem laekub korrakaitsjatele kaebusi ebapädevate ja keeleoskamatute klienditeenindajate kohta. Kahjuks on teenindajakaardid tähtajatud ja meil puudub täna ülevaade kes tegelikult taksoteenust osutavad. Mupo ametnikud tegelevad taksojuhtidega igapäevaselt, sadu teenindajakaarte on tühistatud ja paljudele keeldutakse seda väljastamast. Olukord paraneb, aga seadusandlust muutmata on raske head tulemust saavutada,“ kommenteeris olukorda mupo juhataja.