Maailm

UPS! Trump lehvitas avalikult „salajast“ rändeleppe dokumenti, mille sisu fotograafid jäädvustasid (2)

Toimetas Aare Kartau, 12. juuni 2019 13:09
Donald Trump rändeleppe detaile sisaldava paberiga.Foto: SIPA/Scanpix
USA president Donald Trump avaldas teisipäeval tahtmatult detaile „salajase“ Mehhiko immigratsioonilepingu kohta, kui ta ühe osaga sellest dokumendist avalikkuse ees lehvitas, teatab BBC. Fotograafidel õnnestus üksikasjad jäädvustada.

Trump ise ei soovinud leppe sisu ajakirjanikega jagada, öeldes, et see on salajane. Seda mainides, lehvitas ta käes olevat lepingu üksikasju sisaldavat paberilehte, mida oli võimalik fotograafidel pildistada. Ja tänapäeval on fotoaparaadid niivõrd head, et ülesvõtetelt oli võimalik välja lugeda, mis oli paberil kirjas.

Dokument kirjeldas plaani määrata Mehhiko „turvaliseks kolmandaks riigiks“, mis tooks kaasa selle, et migrantide asüülitaotluste protsess toimuks USA asemel seal. Kirjas oli ka see, et Mehhiko on koheselt nõus oma seadused üle vaatama, et saada vajadusel „turvaliseks kolmandaks riigiks“. Paber sisaldas veel regionaalset asüüliplaani, millega mitmed Ladina-Ameerika riigid jagaksid omavahel migrantide koormat, et vältida USA tariife, juhul kui Mehhiko plaan ebaõnnestuks.

„Salajane“ dokument. Foto: Reuters/Scanpix

Mehhiko välisminister Marcelo Ebrard ütles, et riigi valitsus on nõustunud sellega, et 45 päeva jooksul näidatakse USAle, et lõunapiir suudetakse tugevamaks muuta, vähendades seega ka Ameerika Ühendriikidesse suunduvate migrantide arvu. Mehhiko viib Guatemala piirile lisaks 6000 rahvuskaartlast. Varasemalt on pole Mehhiko „turvalise kolmanda riigi“ plaaniga nõustunud.

Samal teemal

26.02.2019
Pentagon eraldas Trumpi Mehhiko tara ehitamiseks miljard dollarit
19.00.2019
TRUMPI KINNISIDEE: Ameerika–Mehhiko piirimüür on pigem kasulik kui kahjulik