Poliitika

Jüri Ratas: mina Kuusiku asemel hüvitist ei nõuaks (83)

Toimetas Triinu Laan , 12. juuni 2019 12:00
Jüri Ratas | Marti KuusikFoto: Tiit Tamme | Robin Roots
Riigikogu infotunnis uuris Kaja Kallas peaminsiter Jüri Rataselt, kes lubas Marti Kuusikule hüvitist ministriametist lahkumise eest ja kas peaminister peab hüvitise küsimust õigeks.

"Marti Kuusik esitab nõude 31 000 peale saamata jäänud tulu ja ta viitab, et talle lubati seda ja tal on seda õigust saada selle 30 tunni eest, mis ta tegi. Nii et minu küsimus on selles: kes talle seda lubas? Ja teine küsimus: kas sina pead sellise hüvitise maksmist õiglaseks ja kas sa pead üldse sellise hüvitise küsimist moraalselt õigeks," küsis Kallas. 

Samal teemal

Ratas kinnitas, et  õigust hüvitisele Kuusikul ei ole. "See tuleneb siis Vabariigi Valitsuse seadusest, kui minister astub tagasi omal soovil."

Ratas meenutas, et nõupidamisel, kus Kuusik teatas oma otsusest tagasi astuda, toodi paralleel Jaaki Aabiga, kuid Kuusikule keegi hüvitist ei lubanud.  

"Mina ütlesin küll sellel kohtumisel, et minu teada oli juba toona vastuolu tõlgendamisel Rahandusministeeriumi ja Riigikantselei vahel. Ma igal juhul tunnustan siin Jaak Aabi, kes on täna teinud ju otsuse, et ta maksab selle hüvitise tagasi, ja minu teada on ka leppinud kokku maksegraafiku. Ja täna me võime öelda, et Riigikantselei tõlgendus ka toona, mis ei tähenda, et täna oleks see muutunud, on õige, et kui minister astub omal soovil tagasi, siis tal ei ole õigust hüvitist saada või seda välja maksta," ütles Ratas. 

Küsimuse kohta, kas Kuusik teeb õigesti, kui hüvitist küsib, vastas Ratas, et  Eesti on demokraatlik riik ja inimesed võivad nõuda ja kohtusse pöörduda. 

"Ma ei tea, kas ta on pöördunud või ta ei ole pöördunud, ma ei oska seda öelda. Nüüd,kas ma pean seda õigeks, et ta seda nõuab või mitte, siis ma vastan enda mina läbi, et üks päev teha tööd ja teha ise otsus, et ma lahkun sellelt tööpostilt, siis ma ise kindlasti hüvitist selle eest ei nõua. See, kuidas tema juhtum lõpeb, siis hetkel on riigi positsioon, et tulenevalt seadusest seda hüvitist maksta ei saa. Kui inimene pöördub kohtusse, siis eks kohus peab selle lõpliku hinnangu andma," kommenteeris Ratas. 

Esmaspäeval selgus, et Marti Kuusik on alustanud kohtuteed, et saada ministriametis oldud pooleteise päeva eest kuue kuu palga suurune lahkumishüvitis. Kuusik nõuab halduskohtu kaudu endale 31 458 euro tasumist.

Samal teemal

10.06.2019
TEEL KOHTUSSE: Marti Kuusik nõuab riigilt kuue kuu ministripalka
05.06.2019
Jüri Ratas skandaalsest telefonikõnest Karin Kuusikule: ma ei kiida seda heaks. Tulin kõrvaltoast, kui kõne juba käis
01.05.2019
Ministrikoha kaotanud Marti Kuusik jäi ilma 31 000 euro suurusest hüvitisest
01.05.2019
Marti Kuusik võtab laimu pärast ette kohtutee: kas Mart Helme saab mõjutada uurimist?