Maailm

PUHKES VÄGIVALD: politsei nimetab Hong Kongi meeleavaldust mässuks (1)

Toimetas Aare Kartau, 12. juuni 2019 12:14
Protestijad põgenevad pisargaasi eest.Foto: AP/Scanpix
Kümned tuhanded meeleavaldajad kogunesid kolmapäeva hommikul taas Hong Kongi tänavatele, et protestida probleemse väljaandmisseaduse vastu. Seaduseelnõud puudutav otsustav arutelu jäeti parlamendis seetõttu ära, teatab The Guardian. Viimastel andmetel on korrakaitsjate ja protestijate vahel läinud tõsiseks kähmluseks.

Kohaliku aja järgi kell 11 algama pidanud debatt lükati protestiaktsiooni tõttu edasi „hilisemaks ajaks“. Meeleavaldajad blokeerisid tänavad parlamendihoone ümber ning jäid pärast debati edasilükkamist ikka kohale – protestijad ei usalda parlamenti ning kardavad, et kui nad lahkuvad, alustatakse kohe taas eelnõu menetlemisega.

Hong Kongi protestijad seisavad tänavatel vihmavarjude ning kaitsevarustusega. Foto: AFP/Scanpix

Seni valdavalt rahumeelne protest muutus kohaliku aja järki kell 16 vägivaldseks. Korrakaitsjad tulistavad protestijaid kummikuulidega ning suunavad nende poole pisargaasi. Rahvas on lausa gaasipilve sisse mattunud. Samuti on käigus kumminuiad. Meeleavaldajad pressivad samal ajal parlamendihoone poole, lootes sinna siseneda. Politsei nimetas protestiaktsiooni mässuks.

Hong Kongi meeleavaldajad on mattunud pisargaasi. Foto: Reuters/Scanpix

Demokraatlik parlamendiliige Claudia Mo tunnustas Hong Kongi rahvast, kui arutelu ja hääletus oli edasi lükatud. Ta väitis, et alahindas Hong Kongi rahva võimu. Teine parlamendiliige Dennis Kwok tundis aga muret selle üle, mis hakkab juhtuma, kui seadus vastu võetakse: „Ma ei suuda ette kujutada, kuidas nad oma viha ja pettumust Hong Kongi ja keskvalitsuse vastu suunavad.“

Protestijad hõivasid parlamendihoonet ümbritsevad tänavad. Foto: AFP/Scanpix

Protest tekkis vastumeelsusest väljaandmisseaduse vastu, mis kohustab Hong Kongi põgenikke mandri-Hiinale välja anda. Kardetakse, et Hiina valitsus kasutab seda võimu poliitiliste vastaste vastu ning õõnestab Hong Kongi poolautonoomsust. Lõplik hääletus, kus seaduseelnõu tõenäoliselt vastu võetakse, toimub eeldatavalt 20. juunil.

Samal teemal

10.06.2019
Hong Kongis tuli üle miljoni inimese tänavatele protestima