Maailm

Poola muuseumi sensatsiooniline väide: ME LEIDSIME MEREVAIGUTOA! (48)

Tõnis Erilaid, 11. juuni 2019 18:51
OSAKE PRAEGUSEST MEREVAIGUTOAST: Tsarskoje Selos avati 2003. aastal vana toa koopia.Foto: AFP/Scanpix

„Kinnitan, et uus uurimine georadariga juhtis meid tunnelini, mida pole kordagi pärast II maailmasõda uuritud. Seal võivadki peituda pikka aega otsitud Merevaigutoa seinapaneelid, mille Wehrmacht 1941. aastal Tsarskoje Selos kokku pakkis ja Königsbergi viis, kust see 1945. aasta jaanuaris kadus,“ ütleb Poola Mamerki punkrimuuseumi töötaja Bartlomiej Plebanczyk.

Jutud Mamerki tunnelitesse ja punkritesse peidetud varandustest on liikunud aastakümneid. Merevaigutuba on sealt kandist varemgi otsitud: 2006. ja 2016.–2017. aastail. Midagi ei leitud. Nüüd on ootus tõusnud taas haripunkti, sest seadmed, mis võimaldavad heita pilku maapõue, on järjest arenenud ja avastatud uus tunnel paikneb üsna toonaste otsimiskohtade lähedal.

Mamerki (Ida-Preisimaa Mauerwald) võib tõesti olla Merevaigutoa asupaik. Samas lähedal on Ketrzyn (Rastenburg), mille juures paiknes maailmasõja aastail Hitleri peakorter Wolfsschanze, hundiurg. Peaaegu kõrval on ka Gizycko (Lötzen), kus paiknes  OKH, armee ülemjuhatus. Mamerki punkrid ja tunnelid paiknevad 200 hektaril ja muuseum on enamiku neist läbi uurinud ja külastatavaks muutnud.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee