Eesti uudised

GALERII | Merel ateiste ei ole ehk Peapiiskop õnnistas Antarktika-laeva (5)

Juhan Mellik, 11. juuni 2019 18:38
Foto: Teet Malsroos
Kui peapiiskop Urmas Viilma lööb sügisel kaasa Antarktika-reisi jupil Prantsusmaa ja Portugali vahel, kas siis võib oletada, et seiklejaid vedav polaarlaev S/Y Admiral Bellingshausen satub Püha Vaimu erilise tähelepanu alla?

„Seda on ta loodetavasti nagunii,” naerab Viilma, kes andis Bellingshauseni ristimistseremoonial laevale ka oma õnnistuse. „Ja nad sõitsid laevadega merel...” tsiteerib piiskop pühakirja. Enne kui kordab tarkusetera: lahinguväljal kaevikutes ja merel ateiste ei ole.

Samal teemal

Tallinnas Lennusadama juures ristitud laev ehitati juba aastal 1984, algse nime all St. Jean II. „Me muutsime ta talvekindlaks,” lausub Meremuuseumi juht, ajaloolane Urmas Dresen. „Peamasin, navigatsioon, generaator,” loetleb ta osasid, mis Saaremaal Nasval meistrite käe all täielikult välja vahetati. Sellest hoolimata kujunes kõik palju odavamaks kui oleks olnud uue aluse nullist ehitamine. Lisaks tehti korda ventilatsioon – kuna reisil sõidetakse ka läbi troopilise kliima, peab õhk liikuma.

Ametlikult on laeva ristiema ajakirjanik ja saatejuht Eva Esse. Mitte šampanjapudeliga, vaid jääkamakaga – muutun ju nimelt jää varsti laevale kõige kodusemaks elemendiks. „Kuulsa admirali järgi ristin su Admiral Bellingshauseniks!” kuulutas Esse.

Oma kätt laeva loopimisel jäätükkidega said proovida kõik.

Admiral Bellingshausen siirdub oma suurele retkele lõunapoolusele 11. juulil Kroonlinna sadamast, järgides üldjoontes baltisaksa meresõitja Fabian Gottlieb von Bellingshauseni teekonda täpselt 200 aastat tagasi. Reis kulges laevadel „Vostok” ja „Mirnõi”.

Projekt kannab nimetust „Antarktika 200.”

Samal teemal

13.06.2019
Eestlaste ekspeditsioonil Antarktikasse avastatakse ridamisi uusi liike ja kogutakse…tolmu
12.06.2019
ÕL VIDEO JA GALERII | Polaarekspeditsioon läks teele: „Kui jääkarusid näete, keerasite valele poole!“