Oxfami logo kodutuks jäänud inimeste laagris HaitilFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 11. juuni 2019 16:46
Briti organisatsioon, mis läks Haitile maavärina ohvreid abistama, ei tegelenud räsitud riigis kahjuks ainult toiduabi ja elukohtade jagamisega. Töötajad palkasid kohalikke naisi ja lapsi, et nood „heategijaid“ seksuaalselt rahuldaksid.

Väiksemaid heategevusühinguid ühendav katuseorganisatsioon Oxfam tegutses Haitil pärast 2010. aasta hävitavat maavärinat, et aidata vaest riiki toiduabi ja ajutiste elukohtadega. Haiti programmi etteotsa pani Oxfam Roland van Hauwermeireni. Seda hoolimata sellest, et oli ammu teada, et eelnevalt Tšaadis töötanud van Hauwermeireni käitumiseetika oli pehmelt öeldes kahtlase väärtusega.

Oxfam oli teadlik sellest, et van Hauwermeiren ning veel üks meesterahvas end Tšaadis just kõige paremini ülal ei pidanud. Möödunud aasta algul tuli välja, et meeste kahtlane tegevus jätkus uue hooga ka maavärinast räsitud Haitil.

Mitu Haitil Oxfamis töötanud isikut palkas kohalikke naisi, et nood Oxfami meestöötajaid seksuaalselt rahuldaksid. Veelgi hullem, mehed kasutasid ära ka alaealisi tütarlapsi.

Organisatsiooni ladvik oli kohalike rühmajuhtide kuritegevusest informeeritud, samuti sellest, et Haiti polnud mingi isoleeritud või esmakordne juhtum, kus Oxfami töötajad kohalikke naisi selliselt kohtlesid, ent kedagi ei vallandatud ega karistatud. Alles siis, kui möödunud aastal kõik avalikuks sai, vallandas Oxfam neli Haitil töötanud meest.