Poliitika

President Ilves minister Kingole: on rumal väita midagi, mis on nii hõlpsasti ümberlükatav (191)

Toimetas Triinu Laan, 11. juuni 2019 12:13
Foto: Alar Truu | twitter.com/IlvesToomas | Tiit Tamme
President Toomas Hendrik Ilves peab naeruväärseks Kert Kingo väidet, nagu rääkinuks president Lennart Meri välismaal viibides vaid eesti keeles. 

"On rumal väita midagi, mis pole üksnes vale, vaid on ka nii hõlpsasti ümberlükatav. Kümned Eesti diplomaadid, kes läbi aastate president Meri saatsid, võivad kinnitada, et väide on absoluutselt vale," säutsus Ilves Twitetris. 

Ilves täpsustab veel, et ta töötas koos president Meriga aastatel1990-2001. "Kõik, kes temaga koos töötasid, teadsid, et ta rääkis alati oma vestluskaaslase keeles või siis inglise keeles, kui viimane ei olnud prantsuse, saksa, vene või soome keele kõneleja."

Twitteri-lõimes nõustub Ilvesega ka Briti ajakirjanik Edward Lucas. "Ma tundsin president Meri päris hästi. See on tõeline mõttetus, Toomas Ilvesel on õigus," säutsus ta.  

Tallinnas töötanud endine Raadio Vaba Euroopa ajakirjanik Mel Huang meenutab samas lõimes, et mäletab, kuidas ühel konverentsil läks Meri inglise keele pealt sujuvalt üle prantsuse keelele ja ametlik sünkroontõlk vandus selle peale kuuldavalt. 

"Meie enda president Lennart Meri rääkis alati eesti keeles vaatamata sellele, et valdas veel kolme või nelja erinevat keelt. Võõrkeeles suhtles ainult nende isikutega, keda ta väga hästi tundis ja kes olid ta head sõbrad," väitis Kert Kingo Vikerraadio saates Uudis+. 

Ta lisas: „Ma ei leia, et eesti keeles suhtlemine oleks midagi valet, sest tegu on spetsiifilise sõnavaraga,” põhjendas Kingo. Selleks, et ei tekiks olukorda, kus tõlkes läheks kaduma olulisi vestluse detaile, siis on ainuõige ja väga vastutustundlik suhelda tõlgi vahendusel, et saada selge ülevaade.

Kingo on varem ajakirjanduses öelnud, et kavatseb välismaal töövisiidil olles suhelda ainult eesti keeles.  "See on minu jaoks reegel, et eesti keeles räägime.  Väga paljud riigid suhtlevadki oma keeles ja see sobib meie erakonna vaadetega, et eesti keeles kõnet pidada," põhjendas ta  intervjuus Postimehele

Samal teemal

10.06.2019
Kert Kingo põhjendab, miks suhtleb välisreisidel ainult eesti keeles: juhin tähelepanu Lennart Merile
03.06.2019
Minister Kingo esimesest välisreisist: ei saa nõustuda kriitikaga, millel pole alust
26.05.2019
Kert Kingo riigikeele kasutamisest välismaal: "Räägin uhkusega meie väikese riigi keeles"
24.05.2019
Taavi Rõivas kritiseerib Kert Kingot: tõlgiga kodus istuv väliskaubandusminister meenutab anekdooti

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee