Maailm

Kim Jong-uni mõrvatud poolvend võis olla CIA informaator (3)

Toimetas Aare Kartau, 11. juuni 2019 11:03
Kim Jong-nam.Foto: AFP/Scanpix
Wall Street Journalile laekunud info kohaselt jagas 2017. aastal Malaisias tapetud Kim Jong-nam CIA-le salajasi detaile Põhja-Korea kohta, vahendab The Guardian.

WSJ väitel saadi ühendust isikuga, kes oli kursis Kim Jong-nami ning CIA vahelise infovahetusega. Kuigi Kim Jong-nam oli Kim Jong-uni poolvend, ei saanud tal siiski olla palju salajasi detaile, mida CIA-le pakkuda. Võimukeskmest eemale tõrjutud Jong-nam oli juba pikalt väljaspool Põhja-Koread elanud ning tal puudusid tõenäoliselt teadmised Pyongyangis toimuva kohta. Lehe väitel oli põhjakorealane olnud kindlasti kontaktis ka teiste riikide – kaasa arvatud Hiina – salateenistustega.

Samal teemal

Allika sõnul reisis Põhja-Korea liidri poolvend 2017. aasta veebruaris Malaisiasse, et kohtuda CIA kontaktiga, kuigi see ei pruukinud olla sõidu ainus põhjus. Kuala Lumpuri lennujaamas ründasid teda kaks naist, kes määrisid tema näole keelatud keemiarelva VX-i, mille tagajärjel mees suri. Rünnaku korraldanud indoneeslane Siti Aisyah vabastati käesoleva aasta märtsis ning vietnamlane Doan Thi Huong mais.

Lõuna-Korea ja USA ütlesid, et Kim Jong-nami mõrva taga oli Põhja-Korea valitsus. Kim Jong-uni poolvend oli kriitiline riigis toimuva vastu ning näitas välja antipaatiat riiki valitseva dünastia suunas. Vaatamata WSJ allika tunnistusele, jääb CIA ja Kim Jong-nami suhe siiski segaseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee