Kas pühameeste kuritegusid aitavad peita koguduseliikmete igapühapäevased annetused? Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 11. juuni 2019 18:26
Katoliku kirik kulutas umbes 10,6 miljonit dollarit (u 9,35 miljonit eurot), et takistada uute seaduseelnõude vastuvõtmist, mis aitaksid seksuaalvägivalla ohvritel kiriku vastu süüdistusi esitada. Katoliku kirik võitleb selle nimel, et seksuaalroimarite vastu esitatud hagide aegumise tähtaegu ei pikendadaks – ehk et kunagi väikese lapsena pedofiilpreestri ohvriks langenud täiskasvanu ei saaks tükk aega hiljem õiglust nõuda.

Möödunud teisipäeval avaldatud raportist ilmneb, et katoliku kirik kulutas viimase kaheksa aasta jooksul lobitööle miljoneid dollareid. Eesmärgiks mõjutada USA seadusandjaid mitte vastu võtma eelnõusid, mis hõlbustaksid pedofiilpreestrite ohvrite juriidilist abi.

„Me esindame sadu inimesi, kes on katoliku kiriku vaimulikkonna tõelised ohvrid. Oleme kuulnud palju jutte kiriku soovist vastutada ja uuelt lehelt alustada. Aga kui meie üritame siin kasutada võimalust, mis aitaks kõige suuremat hulka inimesi ja kus on kõige rohkem lootust õiglusele – see tähendab kohtusüsteemi – tuleb kirik vahele ja blokeerib seda võimalust,“ väljendab CBSile oma frustratsiooni jurist Gerald Williams, kelle büroo esindab paljude preestrite ohvreid.

Üks näide katoliku kiriku vastutegevusest tuleb New Yorgi osariigist, kus kirik kulutas pea 3 miljonit dollarit lobitööle Lapsohvrite Eelnõu vastu. Eelnõu annab ellujääjatele rohkem aega, et väärkohtlejate vastu kohtusse minna. Ehk et kui keegi sattus lapseeas pedofiilpreestri ohvriks, kuid ei osanud ega julgenud toona midagi ette võtta, ent tahaks nüüd täisealisena õiglast kohtumõistmist, on see lihtsam.

Hoolimata kiriku püüdlustest eelnõu vastu lobitööd teha allkirjastas New Yorgi osariigi kuberner Andrew Cuomo 2019. aasta veebruaris eelnõu seaduseks. Nüüd võivad pedofiilide vastu kohtusse minna kuni 55aastased osariigi elanikud, kes kunagi lapsepõlves seksuaalkuriteo ohvriks sattusid. See tähendab lausa aastakümneid tagasi toimunud kuritegude õiglast karistamist.

Kõige enam kulutas katoliku kirik raha Pennsylvania osariigis. Kui 2018. aastal välja antud raportis ilmnes, et enam kui 300 preestrit väärkohtles seksuaalsel viisil enam kui 1000 last, paiskas kirik lobistidele üle 5 miljoni dollari, et mõjutada seadusandjaid jätma alles osariigi senine kord ja mitte pikendada seksuaalroimade hagide aegumise tähtaega.

Katoliku kiriku kulutused lobitööks kasvavad aasta-aastalt. Seda vaatamata kirikupea paavst Franciscuse korduvatele lubadustele õiglus jalule seada.

Jurist Gerald Williams lisab, et tema isiklikult usub, et osa rahast tuleb annetustest, mida koguduseliikmed pahaaimamatult igal pühapäeval kiriku heaks annetuskasti või -korvi pistavad.