Kommentaar

Igor Gräzin | Täpitähtede needus e-valimistel - kuhu mu hääled kadusid? (27)

Igor Gräzin, Euroopa Parlamendi liige, 10. juuni 2019, 20:12
Tegelikult ei saaks vabariigi valimiskomisjon sõna „täpp“ üldse kirjutadagi, sest nad ei suuda ilma meeldetuletamiseta täpitähti (on alles sõna – lausa kaks ä-d!) kasutadagi. Nimelt juhtus minuga nii, et komisjoni sissejuhataval infolehel oli öeldud, et Igor Gräzin eurovalimistes ei osale. Sellist nime lihtsalt pole olemas. Kuna minu perekonnanimes on täht „ä“, mida komisjoni tehniline teenistus kirjutada ei suuda ja asendab selle kahe küsimärgiga.

Minul on siinkohal kolmas küsimärk: kui juba oli tehtud nii, et saaks varjata minu nime valijate eest, siis milleks teha seda kahe, mitte ühe küsimärgiga või nimi üldse ära koristada. Sest sisuliselt oli tegu minu vähemalt osalise kõrvaldamisega valimistelt.

Avastasime valimisteenistuse vimka ühe valija helistamise peale 22. mail ja kui me ise komisjoni helistasime, siis parandati viga kuuendal päeval ära. Hiljem teatati, et viga oli üleval vaid (!) 12 tundi – st ühe täieliku päeva, mille jooksul Gräzinit otsivatele valijatele teatati: informeerime teid sügava kurbusega sellest, et Gräzinit enam valimistel olemas ei ole – võib-olla kunagi oli, aga enam mitte ja mälestus temast ei kustu. Kusjuures eemale peletati just need valijad, kelle valimiseelistus polnud 100 protsenti kindel, sest nii-öelda raudpoltvalijad taipasid otsida hääletuslehelt eneselt, kus minu nimi valesti kirjutatult ikkagi alles oli.

Muide, sellegagi oli nii ja naa, kuna alul ei pidanud valimiskomisjon vajalikuks kandidaatide nimesid õigesti järjestada. Seega, need, kes teadsid minu numbrit – 161 – leidsid mu üles, aga need, kes otsisid Keskerakonna viimast, nagu olin sageli öelnud, ei pruukinud seda leida. Muide, see jutt 12 tunnist on ebaloogiline ja kahtlane – ehk oli too defekt seal sees olnud kuus päeva? Kuna pärast helistamist parandasid nad vea vähem kui poole päeva jooksul, siis on ju loogiline arvata, et nad oma lehte pärast ülespanemist enam mitte kunagi ei vaadanud. See tähendab, et minu nimi lülitati teatisleheküljest arvatavasti välja nädalaks.

Kas valimised olid ühetaolised?

Valimisteenistuse järgnev jäme eksimus oli see, et ta ei peatanud elektroonilist hääletamist siis, kui jõhker rikkumine oli avastatud, nagu seda nõuab seadus. See on tegelikult justament see koht, mis paneb mind kahtlema selle asutuse aususes: hea küll, viga on sees, hea küll – ta juhtus ühe kandidaadi suhtes, aga – laseme edasi! Ilma peatamata. Mis seal ikka, teatas valimisteenistus: Gräzin ees, Gräzin taga –  kes neid loeb.

Ma ei tea nende tehnilist tausta, aga juristina oskan ma hinnata arvutite juures istunud inimeste erialalist ja moraalset tausta. Selliste soss-seppadena töötavate kirurgide noa all sureksid inimesed nagu murdu, sellise tasemega käpard-trollijuht põrutab vastu posti kolmandas peatuses, sellise töössesuhtumisega pagari leivast leiaksime surnud rotte ja raudpolte. Õnneks pole selle teenistuse tasemega inimesi ei ajalehereporterite, tüürimeeste, puuseppade ega advokaatide hulgas ja tänu sellele elame normaalselt kogu selle aja, mil valimisteenistus jõhkralt meie ellu ei sekku.

Ma ei toeta vandenõuteooriaid sellest, kuidas minu nime peitmine oli olnud mingi kurjami tahte elluviimine: selleks on nimetatud asutuse töötajad liiga tuhmi võimekusega. Küll aga on iroonia selles, et samas nimekirjas osales Euroopa Komisjoni digivolinik, kelle nimi oli suures hirmus kirjutatud õigesti. Seda enam tahan ma kinnitada: eurovalimistel rikuti arvatavasti inimlikel põhjustel (lohakus, ebakompetentsus, psüühiline võimetus taluda stressiolukorda, IT-asjanduse või eesti keele mittetundmine) üht olulisimat demokraatliku valimise põhimõtet – valimiste ühetaolisust, kuna kõigi kandidaatide nimed olid avalehel kättesaadavad, aga minu oma ei olnud.

Aeg – kas 12 tundi või kuus päeva – ei oma tähtsust. Kaks kuud oleme rääkinud mainekahjust, mille olevat toonud EKRE, aga me ei räägi sellest, et meil istuvad kusagil IT-tegelinskid, kes on põhja lasknud meie ID-kaardid ja nüüd siis ka valimised. Milline on nende kuttide vastutus selle eest, et nad on tekitanud Eestile mainekahju, mis on võrreldav Danske omaga?  Kus on informatsioon vallandamistest eriti ränga mainekahju tekitamise eest Eesti riigile ja valimistel osalemise takistamisest ühele inimesele?

Viga on inimestes, mitte masinates

Otto W. Masing leiutas õ-tähe 1816. aastal (häälikuna oli see olemas) ja ta ei osanud uneski aimata, et maarahva hulgast võrsuvad 200 aasta pärast rahvakangelased, kes ei oska eesti keeles kirjutada ä-tähte. Vaatasin 1927. aasta Maretist trükimasina reklaami, millel olid täpitähed olemas. Nad olid olemas ka NSV Liidus toodetud trükimasinal Moskva ja Saksa Optimal. Vabariigi valimisteenistus paiskas meid vähemalt 50, tegelikult aga 80 aastat tagasi. Kui mitte minna tagasi Võrus käsitsi kirjutatud „Kalevipoja“ juurde. Jälle needus – „Võru“ on õ-tähega!

Ma ei ole päris nõus Priit Toobaliga, kes suhtus e-valimistesse kahtlustavalt hoopis teisel põhjusel – nimelt konfidentsiaalsuse puudumise ja hääletamise kontrollitavuse pärast. See on ületatav, kui osta valimisteks sisse mõned korralikud IT-üliõpilased välismaalt, kes aitavad meeleldi valimise läbi viia kas või kasti õlle eest.

Mind painab kahtlusena hoopis see, et arvutiga manipuleerivad nii-öelda omad, st isikud, kes paraku oskavad mingil tasemel eesti keelt. Kas peame uskuma, et see oli viga, või arvama, et see oli käsu täitmine? Omal ajal arvas Priit Toobal, et viga on masinates ja programmides, mina arvan, et pole sellist programmi, mida meil ei osataks tuksi keerata. Loll on uskumatult leidlik. Viga on inimestes, kes on valmis täitma mis tahes korraldusi kõrvalt või ülevalt või ei oska oma tööd. Järeldus on sama, mis Tartu sibil, kui üle tee mineja tema tünnil kogemata punni eest ära tõmbas ja s… sisse plärtsatas: „Ää puttu mashinat, kui ei tunne.“

27 KOMMENTAARI

m
maakas 21. juuni 2019, 17:34
njaa, igasugu jutupaunikuid meil jätkub? Finito - anda välja (trükkida) enda juttude kogumik...
a
Arvet Lõoke 12. juuni 2019, 01:26
Tuleb välja vahetada "ä" täht "ja" tähtede kombinatsioonile mis peaks andma perfektse tulemuse. Passi andmete muutmine elu tarkuse poole.
Loe kõiki (27)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee