Kert KingoFoto: Tiit Tamme
Toimetas Hindrek Pärg 10. juuni 2019 17:15
IT- ja väliskaubandusminister Kert Kingo ütles Vikerraadio saates „Uudis+”, et jälgib välisreisidel ainult eesti keeles kõneledes Lennart Meri eeskuju.

EKRE liikme käest küsiti Postimehe 24. mai artikli kohta, milles kirjutati, et vastne minister kavatseb välisreisidel käia võimalikult vähe ning kui tõesti peab minema, räägib ainult eesti keeles, kasutades suhtlemiseks tõlki.

„Postimehe avaldatud artikkel ei ole absoluutne tõde, mida on paraku edasi võimendatud. Olen alati öelnud, et visiidid peavad olema põhjendatud. Lihtsalt käia reisimas, seltskondlikku elu ja suhtlust harjutamas, ei ole maksumaksja jaoks põhjendatud, Neid tuleb teha, aga need peavad olema sihistatud, fokusseeritud ja läbi mõeldud,” sõnas Kingo ning lisas, et reisid ei saa olla omaette eesmärgid.

Vastates küsimusele, miks ta kavatseb väliskohtumistel rääkida ainult eesti keeles, tõi Kingo näiteks Eesti endise riigijuhi. „Juhin tähelepanu, et meie enda president Lennart Meri rääkis alati eesti keeles vaatamata sellele, et valdas veel kolme või nelja erinevat keelt. Võõrkeeles suhtles ainult nende isikutega, keda ta väga hästi tundis ja kes olid ta head sõbrad,” põhjendas Kingo.

Ta lisas: „Ma ei leia, et eesti keeles suhtlemine oleks midagi valet, sest tegu on spetsiifilise sõnavaraga,” põhjendas Kingo. Selleks, et ei tekiks olukorda, kus tõlkes läheks kaduma olulisi vestluse detaile, siis on ainuõige ja väga vastutustundlik suhelda tõlgi vahendusel, et saada selge ülevaade.

Minister kommenteeris ka IT ettevõtetes valitsevat tööpuudust. Ta ütles, et tegu on sellise valdkonnaga, kus saab tööd teha ka omaenda riigis. „Selleks ei ole vajadust sihtriiki minna. Meil on Eestis võetud suund, et oleks paindlikud töösuhted, et tööd saab teha ka teises riigis kaugtööna. See ei tähenda, et ilmselgelt on vajalik Eestise kohapeale tulla,” ütles Kingo.

Ühe erandi ta siiski teeks – kui tegu oleks tippspetsialistiga, kelle tööülesanne oleks Eestis kohapeal aidata, kokkuleppeid ellu viia ja programme teha, siis selle inimese Eestis toomine oleks aktsepteeritav ja põhjendatud. „Aga IT valdkonnas ma ei näe suurt vajadust kohapeal arvuti taga töötamiseks, kui seda on võimalik teha üle maailma.”