Maailm

India lapsevägistajad lähevad eluks ajaks vangi (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. juuni 2019, 17:31
„Tüdrukud pole mänguasjad. Puhka rahus, inimlikkus. Pooge süüdlane üles.“ Lastevastased seksuaalkuriteod on India ühiskonnas pikalt peidus olnud, kuid nüüd tuleb rahvas iga uue juhtumi avastamise järel tänavatele.Foto: Zuma Press/Scanpix
Indias lähevad eluks ajaks vangi kolm meest, kes vägistasid ja mõrvasid kaheksa-aastase lapse, kirjutab BBC. Mehed ise õigustasid end sellega, et neile ei meeldinud rändrahvas, kust laps pärines ning jõhkruste taga oli maavaidlus tüdruku hõimuga.

Artikli sisu võib olla häiriv.

Samal teemal

Jõhkardite väikese ohvri surnukeha leidsid kohalikud möödunud aasta jaanuaris Kathua linna lähedalt metsatukast. Kaheksa-aastane tüdruk kuulus gujjar'ite, nomaadlike eluviisidega ehk rändrahva hõimu. Kolm täiskasvanud meest piinasid, vägistasid ning lõpuks tapsid ta ühes kohalikus templis. Et laps ei põgeneks ega võitleks, hoidsid mõrvarid teda uinutitega enda kontrolli all.

Väidetavalt tahtsid mehed sellega hirmutada nomaade Kathuast lahkuma.

Ning mitte kõik kohalikud ei tõtanud lapsevägistajaid hukka mõistma. Mõned hindud avaldasid meeste vahistamise järel tänavatel nende toetuseks meelt (rändavad gujjar'id pole hindud, vaid moslemid). Meeleavaldajatega liitusid ka kaks hindu rahvusliku partei ministrit, kuid India ühiskonna üldsus oli juhtunust siiski šokeeritud. Mõnedel andmetel on India lastevastase seksuaalvägivalla poolest maailmas esikohal, kuid teema on tabu ja sellest räägitakse harva. Tapetud ja vägistatud gujjar'itüdruku juhtum on aga üks viimase aja kuritegudest, mis teema avalikkuse ette tõi. Selle aasta maikuus tulid inimesed tänavatele, et nõuda maksimumkaristust – surma – ühe kolmeaastase tüdrukukese vägistajale.

Kokku mõistis kohus gujjar'itüdruku vägistamises ja mõrvas süüdi kuus meest. 60aastane endine valitsusametnik Sanjhi Ram oli kuriteo peamine korraldaja ja planeerija, teda aitasid kohalikud politseinikud Surinder Verma, Anand Dutta, Tilak Raj ja Deepak Khajuria. Kahtlustuse said ka Rami poeg Vishal, Rami vennapoeg ning sõber Parvesh Kumar.

Rami pojal kohus süüd ei leidnud, mehe vennapoeg on alaealine ning temaga tegeleb eraldi alaealiste kohus. Ülejäänud kuus meest mõistis kohus süüdi. Ram, tema sõber Kumar ning politseinik Khajuria lähevad lapse suhtes toime pandud roimade eest trellide taha kogu eluks. Neid kuritegudes abistanud kolm politseinikku lähevad vangi viieks aastaks.

Kurjategijaid esindanud advokaat nõudis meestele miinimumkaristust, tuues põhjuseks tõendite väidetava vähesuse ning selle, et mehed on oma perede ainsad leivateenijad. Põhimõtteliselt võib lapsevägistajat Indias oodata ka surmanuhtlus, kuid see jääb kohtuniku otsustada.

Kohalik BBC ajakirjanik külastas hukkunud tütarlapse perekonda. Pisarais pere õnnistab teda, kui kuulevad tema suust uudist süüdimõistva kohtuotsuse kohta. Rahalistel põhjustel polnud neil võimalik teekonda kaugel asuvasse kohtumajja ette võtta. Perekonda ümbritseb suur lehmakari, veiste müümine on gujjar'ite peamine elatusallikas, ühtki päeva vahele ei saa jätta. Lapse ema sõnab siiski, et kui kohtunik jätab kahele peamisele jõhkardile – Ramile ja Khajuriale – surmanuhtluse määramata, kaebavad nad selle edasi.

Tapetud tüdruku 15aastane õde räägib, et hõimu tütarlapsed ei julge enam kusagil üksinda käia, liigutakse ainult koos täiskasvanutega.

„Kui näen teisi temavanuseid lapsi õues mängimas... mul süda murdub,“ ütleb ema kurvalt. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee