Maailm

MÜSTILINE PILV RADARIL: hiiglaslik parv lepatriinusid hämmastas meteorolooge (1)

Toimetas Aare Kartau, 10. juuni 2019, 13:11
Lepatriinud.Foto: Pixabay
Lõuna-California meteoroloogid said eelmisel nädalal veidra üllatuse osaliseks, kui radaripilt näitas neile ebatavalist pilve, mis liikus üle San Bernardino maakonna, vahendab Science Alert.

„See oli väga kummaline, sest oli selge ilm ning me ei oodanud vihma ega äikesetormi,“ teatas San Diego osakonna riikliku ilmateenistuse meteoroloog Casey Oswant. Enda sõnul nägi ta kolleegidega radaril liikuvat pilve, ent ei suutnud esmapilgul tuvastada, mis see olla võiks. Meteoroloogid võtsid ühendust kohaliku ilmavaatlejaga, kes väitis, et radaril nähtav laik pole kindlasti vihmapilv. Küll aga oli ta märganud lepatriinusid, keda lendas rohkem kui tavaliselt.

Meteoroloogid ongi seisukohal, et „pilve“ moodustas parv lepatriinusid, kes lendasid kõrgusel 1,5 kuni 2,7 km. Parve põhimass polnud tõenäoliselt siiski nii suur, kui radaripildilt oleks võinud oletada – putukad olid laialihargnenult 16kilomeetrise diameetriga alal. Siiski oli parves ebatavaliselt palju lepatriinusid. Kummaline oli juhtumi juures ka see, et tüüpiliselt ei rända lepatriinud praegusel perioodil, vaid varakevadel. Mõne aja möödudes hajus pilv radarilt. 

Lepatriinude teooria pole siiski kinnitatud. Ökoloog James Cornetti sõnul on seda raske uskuda, sest tavaliselt rändavad putukad paarituhande-pealistes parvedes. Et radarile niivõrd võimast pilve tekitada, on vaja kümneid miljoneid lendavaid lepatriinusid. 

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee