Maailm

Hong Kongis tuli üle miljoni inimese tänavatele protestima 

Toimetas Aare Kartau, 10. juuni 2019 11:18
9. juuni meeleavaldus Hong Kongis.Foto: Zuma Press/Scanpix
Pühapäevases protestiaktsioonis, mis oli suunatud vastuolulise väljaandmisseaduse vastu, osales korraldajate sõnul üle miljoni inimese. Kui need andmed on tõesed, on see suurim meeleavaldus, mis on toimunud pärast 1997. aastat, kui poolautonoomne Hong Kong tagasi Hiina valdusesse läks, teatab CNN.

Pühapäeva pärastlõunal Hong-Kongi kesklinnas asuvasse Victoria parki kogunenud rahvamass lehvitas plakateid ning kandis valget rõivastust – see oli määratud meeleavalduse värviks. Paljud inimesed skandeerisid „Hong Kong, ära anna kunagi alla!“ või „Viska kuri seadus sahtlisse!“. Kuigi protestiaktsioon oli päevasel ajal rahumeelne, muutus see õhtu saabudes vägivaldsemaks – politsei pidi meeleavaldajaid pisargaasi ning kumminuiadega tagasi hoidma.

Öösel muutus protest vägivaldseks. Foto: Zuma Press/Scanpix

Kuigi korraldajad väitsid, et meeleavaldusel osales üle miljoni inimese, oli Hong Kongi politsei sõnul protestis osalejate arv aga hoopis tagasihoidlikum. Nende andmetel lähenes see 240 000 inimeseni. 

Hong-Kongis on hetkel võimul Pekingi-meelne valitsus, mille eesotsas seisab Carrie Lam, kes on vastuolulise seadusemuudatuse üks algatajatest. Palju kõneainet tekitanud seadusega kohustub Hong-Kong linnast põgenikke mandri-Hiina võimudele välja andma. Kriitikud väidavad, et seaduseelnõu muudab Hong Kongi haavatavaks Hiina võimudele, kes hakkaksid õõnestama linna poolautonoomset õigussüsteemi ning peale suruma oma poliitikat ning äritegevust.

Hong-Kongi väljaandmisseaduse vastu avaldatakse meelt ka mujal – protest Los Angeleses. Foto: AFP/Scanpix

Hiina valitsuse sõnul on tegu aga eelnõuga, mis aitab täita lünki praegustes Hong Kongi seaduses. Hiina soovib, et kuriteokahtlustuse puhul saaks Hong Kongi põgenikke välja anda territooriumitele, millega linnal pole hetkel ametlikke väljaandmisseadusi – näiteks Taiwani, Macaule või mandri-Hiinasse.

Seaduseelnõu tõsteti kiirelt päevakorda, kui Taiwanis tapeti poiss-sõbra poolt 20aastane Hong Kongi naine, kes olid seal puhkusel viibinud. Hetkel ei saa puuduva väljaandmislepingu tõttu Hong Kongis viibivat kahtlusalust Taiwani kohtule üle anda.