Maailm

Vene ajakirjanik: politsei sokutas mu kotti narkootikume! (46)

Tõnis Erilaid, 9. juuni 2019, 22:55
PISAR SILMIS: „Ma poleks kunagi arvanud, et saan ise viibida oma matustel,“ ütles Ivan Golunov kohtus. Ta kandis T-särki kirjaga „Toimetus nõuab verd!“.Foto: Reuters/Scanpix
Internetiväljaande Meduza uurivat ajakirjanikku Ivan Golunovit ähvardab pikaajaline vangistus, kuna teda neljapäeval vahistanud politseinikud avastasid tema kotist rohkem kui kolm grammi mefedrooni, kanget narkootikumi, mida selle Eestisse ilmumisel kümmekond aastat tagasi nimetati siin „šanghaiks“. Hiljem leiti tema üürikorterist väidetavalt ka 5,42 grammi kokaiini.

36aastane Golunov kinnitab, et narkootikumi sokutasid tema kotti kaks politseinikku, kes ta neljapäeval kella 14.30 ajal Moskvas Tsvetnoi bulvaril kinni pidasid ja käeraudadesse surusid. Tunnistaja sõnul lebas narkootikumipakk ajakirjaniku seljakotis kõige peal, mitte teiste asjade all, nagu loogiline oleks. See andis hoogu kahtlustustele, et politsei ei mängi ausat mängu. Skandaali põhjustas ka see, et vahistamisest tehtud pressiteade varustati üheksa fotoga muu hulgas ka väidetavast narkolaborist, kus Golunov tegutsevat. Üsna kiiresti selgus, et vaid üks foto on tõepoolest tehtud ajakirjaniku üürikorteris ja sellel pole mingit laborit. 

Vene opositsiooniaktivistidel soovitatakse juhuks, kui nad politseiga vastuollu satuvad, informeerida juhtunust kohe võimalikult paljusid ajakirjanikke ja keelduda ülekuulamisel tunnistusist enne advokaadi saabumist. Golunovi vahistamisest informeeris uurija tema BBC venekeelses osakonnas töötavat sõbratari aga alles kella kolme ajal reede varahommikul ja siis sai käivituda operatsioon tema vabastamiseks. Sõbrad ja kolleegid kinnitasid, et Golunov pole eales meelemürke tarvitanud, saati neid müünud. „Tema ainus narkootikum on uudishimu,“ tviitis endine töökaaslane Leonid Bershidsky.

Kohtu ette viidi Golunov laupäeval. Protsessi tuli Nikulino kohtumaja juurde jälgima kümneid Vene ajakirjanikke,  hüüdes „Vabadust Golunovile!“ ja „Häbi tema vahistajatele!“. Internetis oli eilseks kogutud üle 100 000 allkirja,  nõudes reporteri vabastamist.

Raadiojaama Ehho Moskvõ peatoimetaja Aleksei Venediktov ja väljaande Novaja Gazeta toimetusnõukogu esimees Dmitri Muratov esitasid oma tagatise, et ajakirjanik ei hoia edasisest uurimisest kõrvale juhul, kui ta vabastatakse. Süüdistaja aga nõudis tema vahistamist kaheks kuuks, et korraldada põhjalik uurimine. „Kuna ajakirjanikul on välispass ja Golunov ei ela korteris, kuhu ta on sisse kirjutatud, siis võib ta igal ajal Venemaalt põgeneda,“ põhjendas prokurör.

PIKETEERIJA LOHISTATAKSE MINEMA: Mees kandis loosungit kirjaga „Minu nimi on Ivan Golunov. Olen ajakirjanik. Vahistage ka mind!“.Foto: AFP/Scanpix

Uuriv ajakirjanik

Golunov töötab praegu uuriva ajakirjanikuna internetiväljaandes Meduza, mille domeen on registreeritud paljude idufirmade eeskujul Briti India Ookeani Territooriumil (lõpuga .io) ja mille peakontor on Läti pealinnas. Kuna peamiselt hoitakse silm peal Venemaal toimuval, siis elab väljaande mitu ajakirjanikku nagu Golunovgi Moskvas.

Meduza andmeil on Golunov enamasti paljastanud korruptsiooni Moskva linnavalitsuses ning samal päeval, mil ta informaatoriga kohtumiselt tulles vahistati, saatis Golunov oma tööandjale musta materjali matuseärist. Omal ajal võimutsesid seal Venemaa mafioosod, kelle käest on nüüd äri jõuga üle võtmas FSB ja politsei endised töötajad ning praegune juhtkond, saamaks enda kätte selles valdkonnas voolavad rahavood, mis ulatuvad 250 miljardi rublani. Ka ajakirjanik ise kahtlustab, et talle püüti kaikaid kodaraisse loopida just selle kirjutise pärast.

Golunovi advokaadid süüdistavad politseid jõu kasutamises. Ajakirjanikul on nende sõnul murtud vähemalt kaks ribi, ta on saanud hoobi pähe ja selg on marrastusi täis. Kartes, et toitu või jooki võib olla lisatud narkootikume, keeldus ajakirjanik pärast politseijaoskonda toomist söömast ja joomast. Advokaadid kutsusid kohtusse kolmel korral kiirabi,  väites, et Golonov on kokku varisemas ega mõista sõnagi, millest räägitakse. Haiglas lasti ajakirjanik tomograafi alt läbi ega tuvastatud roidemurde ega peavigastust. 

Avalikkuse survel otsustas kohus Golunovi aresti alt vabastada ja määrata ta kaheks kuuks koduaresti. Ajakirjaniku advokaadid kavatsevad otsuse edasi kaevata ja nõuda seadusevastase vahistamise eest politseinike karistamist. Nad pöörduvad ka Euroopa inimõiguste kohtu poole. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee