Juhtkiri

Juhtkiri | Sotsid teelahkmel – kuhu minna? (20)

Ohtuleht.ee, 9. juuni 2019, 20:52
Sotside uue juhi valimiste mõlema vooru tasavägised tulemused peaksid selle erakonna mõtlema panema. Et esimeses voorus jagunesid hääled sisuliselt võrdselt kolmeks ning teises voorus napilt pooleks, siis näitab see, et kui erakond pole mitte otseselt lõhki, siis vähemalt segaduses oma tuleviku suhtes.

Oma vastuolulise kuvandiga on sotsid maadelnud kogu taasiseseisvusaja. Midagi peab olema pildil valesti, kui sõnades töörahva eest seista lubavat erakonda on läbi aegade hüütud hoopis härrassotsideks. Varasemast koalitsiooni puudli rollist praegu enam rääkida ei saa, sest viimaste valimiste järel võetud põhimõtteline EKREga ühte võimuliitu välistav seisukoht võimaldab neil nüüd sirge seljaga ja põhimõtteid reetmata opositsioonis olla.

Samas on sotsidel vaja selgusele jõuda oma valijate suhtes, sest ennast töörahva erakonnaks pidavate sotside selja taha pole töötajate massid millegipärast kogunenud. See on selge, kui vaadata valimistulemusi. Pigem on erakonda traditsiooniliselt toetanud haritlased. Sellega on ka seletatavad viimaste valimiste kasinad häälesaagid. Kui tahta aga vasakintelligentsi nišierakonnast sada massiparteiks, tuleb suuta kõnetada ka töörahvast. Ülesanne on raske, kui väga paljudele seostuvad sotsid hoopis millegi negatiivsega – Eiki Nestor oli ebapopulaarse teise pensionisamba peaarhitekt ning teiseks muidugi Läti napsiralli käivitanud alkoholiaktsiisi jõuline tõstmine. Kui praegune võimuliit laseb nii aktsiisid alla kui lubab sambasse kogunenud raha välja võtta, on sotside pikaajalised jõupingutused osutunud mõttetuks.

Sotside uue juhi Indrek Saare tegelikest mõtetest pole kuigi palju teada peale tema pikaajalise varjamatu soovi pääseda erakonna etteotsa. Sinna ta ka suurte kõhklustega ka valiti, sest esimeses voorus toetas teda vaid kolmandik hääletanuist. Saar on ühtpidi kindel valik, aga pikaaegse partokraadi puhul oleks pigem üllatav, kui ta millegagi üllatada suudaks. Praeguses seisus on ta parema puudusel ajutine vahelüli järgmise põlvkonna särava juhi esilekerkimiseni. Marina Kaljurand oleks rahvast sütitada suutnud, nagu näitas ka europarlamendi valimistulemus, aga tema eelistas Brüsselit parteijuhi kohale. Nii on vahepealse aja jooksul on vaja pingutada, et sotside reiting künnise lähedale ei vajuks ning järgmistel valimistel oleks põhjust rääkida ikka parlamendierakonnast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee